تاریخ: ۱۳۹۷/۲/۲۷
به یمن بارش های بهاری تالابهای مهاباد جانی تازه گرفتند

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مهاباد از احیای 300 هکتار تالاب قوپی باباعلی و رفع شدن خطر خشک شدگی بخشی از تالاب کانی برازان خبر داد.

فاروق سخنور در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: خوشبختانه بارشهای بهاری و پرآبی رودخانه مهاباد، نزدیک به 300 هکتار از تالاب 1200 هکتاری قوپی باباعلی را که در سالهای گذشته خشک شده بود احیا کرده و هم اکنون میزبان پرندگان مهاجر است که در آن لانه گذاری نیز کرده اند.

وی افزود: وضعیت بخشی از تالاب کانی برازان مهاباد نیز که در خطر قرار داشت به یمن بارشهای مناسب در وضعیت بسیار مناسبی قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: بی آبی تالابها به میزان بارندگی و تبخیر وابسته است و از اواخر ماههای مرداد و شهریور مشخص می شود که تا چه اندازه نیازمند آبرسانی هستند بنابراین لازم است که تدابیری برای مواجه با وضعیت کم آبی تالابها در فصل گرما اندیشیده شود.

سخنور در ادامه از تامین حقابه تالابها در 3 سناریو پرآبی، کم آبی و میانسالی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: دولت در راستای احیای تالابها اقدامات مهمی انجام داده اما تا اجرای این طرح لازم است به تالابهای در معرض خشک شدگی توجه بیشتری شود.

وی افزود: مجموع حقابه های بیولوژیکی درنظر گرفته شده برای تالاب کانی برازان و تالاب قوپی باباعلی 21 میلیون متر مکعب است که با اجرایی شدن این طرح این دو تالاب بطور کامل احیا می شوند اما تا انجام این طرح باید تلاش بیشتری برای حفظ و احیای آنها صورت گیرد.