تاریخ: ۱۳۹۶/۱۲/۶
سایه کم آبی از مهاباد دور شد

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، مدیر امور آب شهرستان مهاباد در جلسه شورای حفاظت از منابع از دور شدن سایه کم آبی در مهاباد به واسطه بارش های چند روز اخیر خبر داد.

محمد عبدالهی در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: به دلیل بارش های خوب چند روز اخیر و هفته های گذشته میزان ذخیره آب در مخزن سد مهاباد به 104 میلیون متر مکعب رسیده که نسبت به سال گذشته افزایش 40 میلیون متر مکعبی آب را نشان می دهد.

وی افزود: تاکنون بیش از 258 میلی متر بارش بصورت بارندگی ثبت شده که همین میزان در سال گذشته 124 میلی متر بوده، همچنین میزان حجم روان آب ورودی به سد مهاباد به 37.8 مترمکعب بر ثانیه رسیده که سال گذشته به 4 مترمکعب نیز نمی رسید.

عبدالهی در ادامه تصریح کرد:امسال 95 میلیون متر مکعب آب برای مصارف کشاورزی و نزدیک به 20 میلیون متر مکعب آب شرب و 2.3 میلیون متر مکعب نیز برای مصارف صنعتی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: سال گذشته 40 میلیون متر مکعب آب رهاسازی شده و امسال  13 میلیون متر مکعب رها سازی می گردد.

مدیر امور آب شهرستان با اشاره به ظرفیت تولید 14 هزار مگاواتی برق توسط نیروگاه آبی سد مهاباد اظهار کرد: سال گذشته 8 هزار مگاوات برق تولید شده ولی امسال پیش بینی می شود بیش از 10 هزار مگاوات برق تولید شود.

وی افزود: در کل به 130 میلیون متر مکعب آب برای مصارف گوناگون نیاز است و پیش بینی می شود مشکلی برای تامین آب نخواهیم داشت.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد با ادامه بارش ها در فصل بهار میزان آب ذخیره شده در مخزن به بیش از 190 میلیون متر مکعب برسد.

به گزارش هاژه، دریاچه سد مهاباد ظرفیتی بالغ بر 197 میلیون متر مکعب آب را داشته و هر سال برای تامین آب برای مصارف گوناگون به 120 میلیون متر مکعب آب نیاز دارد.

فرماندار مهاباد نیز که در جلسه حضور داشت اظهار کرد: خوشبختانه دانش عمومی جامعه در شهرستان مهاباد نسبت به حفاظت آب بالا بوده و دانش حفاظت از آب نیز با وجود متخصصان و نخبگان مهابادی وجود داشته و باید با تغییر نگرش میزان مصرف آب در بخش های گوناگون را با استفاده از روشهای نوین کاهش داد.

ایرج شجاعی افزود: سناریو مقابله با کم آبی یکی از اولویت ها بوده که با همکاری متخصصین در حال تدوین شدن است و با وجود رفع خطر کم آبی، بر روی آن کار می شود.