تاریخ: ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
توسعه روستاها در سایه اشتغال پایدار
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه روز دوشنبه 11 دی ماه، معاونت امور دهیاری و شهرداری های کشور در حاشیه سفر به مهاباد در گفتگو با خبرنگار هاژه برنامه ها و رویکردهای این سازمان برای توسعه روستاها را بیان نمود.
دکتر سعیدرضا جندقیان اظهار کرد: یکی از برنامه های دولت برای توسعه روستاها، شناسایی روستاهای هدف گردشگری است که در این راستا امسال حدود 150 روستا را مشخص و برای توسعه زیرساخت های این روستاها  تصمیم گرفته شده که به هر کدام مبلغ 100 میلیون تومان اعطا گردد.
وی افزود: اگرچه متولی ایجاد زیرساخت های گردشگری، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است، اما در راستای ایجاد اشتغال پایدار برای روستاها و دهیاری ها این کمک ها اختصاص داده می شود و میزان کلی این مبلغ 15 میلیارد تومان خواهد بود(150 روستا هر کدام مبلغ 100 میلیون تومان). 
معاونت امور دهیاری ها و شهرداری های کشور در پاسخ به سوالی در ارتباط با مهاجرت های روستا- شهری و تبعات ناشی از آن،  تصریح کرد: در همه جهان مهاجرت شکل می گیرد و این تا حدودی امری طبیعی است، ایران نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد و در هر دوره سرشماری حدود 700 هزار نفر از جمعیت روستایی کاهش می یابد که بخشی از آن طبیعی و و بخش دیگر طبیعی نمی باشد.
دکتر جندقیان خاطرنشان کرد: بخشی از این مهاجرت ها که می توان گفت طبیعی هستند، مهاجرت های تحصیلی به شهرهای بزرگ است که فرد مهاجر پس از کسب مدارج بالا و تحصیلات دیگر به روستا باز نخواهد گشت. اما برای جلوگیری از وقوع مهاجرت های غیر طبیعی می بایست بهره وری در روستاها را افزایش دهیم و با اشتغالزایی پایدار حتی باعث مهاجرت معکوس به روستاهایمان باشیم. 
وی افزود: به فرموده مقام معظم رهبری توسعه یعنی تعالی شأن انسان و جایی که انسان در آن حرمت داشته باشد، توسعه یافته است. بر این اساس روستایی توسعه یافته است که  اشتغال در آن وجود داشته باشد و جایی که اشتغال در آن باشد شأن و کرامت انسانی در آن حفظ خواهد شد.