تاریخ: ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
مسائل و مشکلات پیش روی روستاها و دهیاری های مهاباد تشریح شد
بە گزارش پایگاە خبری تحلیلی هاژە، روز دوشنبە ۱۱ دی ماە با حضور معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، نماینده مردم مهاباد، مدیر کل امور روستایی شوراهای آذربایجان غربی، فرماندار و بخشداران و دهیاران نشست هم اندیشی دهیاران مهاباد برگزار شد.
مهندس جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی به بیان کلیاتی از اقدامات مجلس در برنامه ششم توسعه در راستای ارتقاء وضعیت روستاها پرداخت.
وی در بخش دیگر از سخنان خود مشکلات پیش روی روستاهای مهاباد از قبیل کمبود امکانات و زیرساخت ها، گازرسانی، اشتغال روستایی و  نحوه انتخاب دهیاران را مطرح و خواهان رسیدگی و توجه بیشتر مسئولان شد.  
دکتر شجاعی فرماندار مهاباد اظهار کرد: کارکرد دهیاری های شهرستان مهاباد به طور کلی خوب بوده است و با رایزنی های که صورت گرفته جلوی عزل بسیاری از دهیاری ها گرفته شده است. 
وی افزود: با توجه به پتانسیل های فراوان مهاباد به لحاظ کشاورزی، امکانات و زیرساخت های لازم وجود ندارد و همین امر باعث توسعه نیافتگی برخی از روستاها شده است. 
دکتر شجاعی خواهان تفویض اختیارات بیشتر به دهیاران و تبدیل سیستم متمرکز اداری به غیر متمرکز شد. 
دکتر پاکزاد بخشدار مرکزی مهاباد گفت: خوشبختانه با اقداماتی و سرمایه گذاری که دولت انجام داده است، در برخی از روستاهای بخش مرکزی شاهد مهاجرت معکوس هستیم و این امر نشان می دهد که این اقدامات موفقیت آمیز بوده است.
 وی در ادامه به برخی از مشکلات دهیاری ها و روستائیان پرداخت. 
 بیژن فر بخشدار خلیفان نیز با توجه به محرومیت و توسعه نیافتگی این بخش به لحاظ شاخص های زیرساختی و ارتباطی، خواهان توجه و تخصیص اعتبار بیشتر شد.  
در ادامه برخی از دهیاران و روسای شورای روستاها به بیان مشکلات، دغدغه ها و کاستی های روستاها و دهیاری های پرداختند. 
مهندس قهرمانی مدیر کل امور روستایی و شوراهای آذربایجان غربی اظهار کرد: با توجه به زلزله اخیر کرمانشاه و آسیب دیدگی شدید روستاها، باید مساکن و منازل روستایی مقاوم سازی و بیمه شوند، لذا دولت در مواقع بحرانی به تنهایی قادر به مدیریت مسائل نخواهد بود. 
وی افزود: امسال تاکنون حدود ۳ میلیارد و ٨۰۰ میلیون تومان به حساب دهیاری ها واریز شده که در سال گذشته این میزان به طور کلی حدود ٦ میلیارد تومان بوده است و به طور میانگین حدود ۴۵ میلیون تومان به حساب هر دهیاری واریز شده است. 
دکتر سعیدرضا جندقیان معاونت امور دهیاری ها و سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور اظهار کرد: مسائل مطرح شده در این نشست در کارگروه های تخصصی بررسی خواهد شد، امیدواریم بتوانیم در جهت کاهش مشکلات پیش روی روستاها گام برداریم.
وی افزود: در راستای توسعه پایدار و همه جانبه، روستاها باید به منابع و پتانسیل های خود متکی باشند، زیرا تا زمانیکه از ظرفیت های موجود استفاده نگردد، مشکلات به صورت ریشه ای حل نخواهند شد.