تاریخ: ۱۳۹۶/۹/۲۳
حساب شهرداری مهاباد مسدود است/ درخواست شهردار مهاباد از خانواده شافعی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، دکتر کامران علیزاده آذر شهردار مهاباد در خصوص آخرین وضعیت شهرداری منجمله بدهی ها، نیروهای مازاد، حقوق معوقه و...  با روابط عمومی شورا و شهرداری به گفتگو پرداخته که متن آن به شرح زیر است:

 

* آقای شهردار ضمن عرض خسته نباشید ، بفرمایید در خصوص راه اندازی و ساماندهی خط شبانه روزی یا مرکز 137 شهرداری چه برنامه ای در دستور کار دارید؟

علیزاده آذر: خط یا سامانه ی  137 شهرداری؛ ارتباط مستقیم با مردم جهت حل مشکلاتشان مخصوصاً مشکلات روزمره که با آن درگیر هستند می باشد که بهترین راه، ارتباط مستقیم تلفنی است که در طول شبانه روز ( 24 ساعته) بتوانند هر لحظه دسترسی داشته باشند. حسن خط 137 در وهله ی اول ثبت کننده ی درخواست مردم و در مرحله ی بعدی ارجاع مشکلات و موارد درخواستی به مسئولین ذیربط بالاخص با تأکید ویژه بر واحد امانی شهرداری و دیگر واحدها می باشد.

 

* لیست ارسالی تبدیل وضعیت پرسنل از استان با اعتراض همکاران در شهرداری روبرو شده است. در این خصوص آیا اقدامی صورت گرفته است یا خیر؟

علیزاده آذر: اعتراض پرسنل تا حد زیادی حق خودشان است، چرا که این احساس می شود در این جهت سلیقه ای برخورد شده است. خود بنده پیگیر موضوع هستم علیرغم اینکه منکر زحمات مسئولین نیستیم ولی می شود با راهکارهای دیگری از جمله مراوده با بزرگواران در استان و همکاری نماینده ی محترم مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی بتوانیم سریعتر به نتایج مطلوب برسیم. 

* آنچه که عنوان می شود این است که بدنه ی شهرداری متورم از نیروست. با نیروهای مازاد چه خواهید کرد؟

علیزاده آذر: خوب قطعاً همان گونه که مستحضرید در سنوات گذشته نه در دو سه سال اخیر که تأکید می کنم در یکی  دو دهه ی قبل مخصوصاً در دهه ی قبل، بدنه ی شهرداری به دلیل نیازهایی که شهرداری داشت اقدام کرده بود به کارهایی که افرادی را خارج از بدنه ی شهرداری منضم کرده بود به اقدام جهت ساخت پروژه های هم زیربنایی و هم روبنایی. ولی متأسفانه کاری که صورت گرفته بود این بود کسانی هستند که حتی در حد یک ماه یا دو ماه مثلاً پروژه های قراردادی معینی داشتند ولی به دلیل مسائل معیشتی، مالی و اقتصادی که در شهر مهاباد حاکم بود، دوستان سعی کردند که با نیت و دید مثبت به این قضیه نگاه کنند علیرغم اینکه مستحضرید با مطالعه این اقدام می شد چرا که سرانه و چارتی که شهرداری مهاباد با توجه به درجه بندی که باید داشته باشد حداقل دو برابر نیروی مورد نیاز را الان ما در شهرداری می بینیم که حضور دارند و از طرفی با توجه به شرایط موجود به هیچ عنوان هدف این نیست که خدای نکرده تعدیل نیرو صورت گیرد. هر چند قانون این اجازه را به شهرداری ها  می دهد که این اتفاق بیفتد ولی تصور بنده این است که شهرداری چابک و خلاق می تواند برای این نیرویی که الان وجود دارد کار پیدا کند. در حقیقت ساماندهی نیروها مورد نظر است تا تعدیل. در همین زمینه هم اقداماتی صورت گرفته و برنامه هایی در دست اقدام است از جمله: 5 سازمان جدید در شهرداری که  می توان در این زمینه از نیروهایی تحت عنوان تأمین نیرو هر چند قانوناً شاید نتوانیم استفاده کنیم ولی با توجه به رایزنی هایی که در استان انجام می دهیم بشود از نیروهایی که هم از لحاظ تحصیلات حرفه ای و آکادمیک و هم تجربه های در طول سنوات گذشته کسب کرده اند، استفاده کنیم.

* در خصوص حکم قضایی پرونده ی اخیر شهرداری مربوط به خانواده ی شافعی که ظاهراً به سالهای قبل بر می گردد لطفا جهت تنویر افکار عمومی و همکاران توضیحاتی ارائه نمائید؟

علیزاده آذر: خانواده ی شافعی جزو خانواده های سرشناس و خیر مهاباد محسوب می شوند که در سده های گذشته اسمشان به نیکی یاد شده و می شود و خیلی از مهابادیها یا بهتر است بگویم ساکنین مهاباد با آثار و کارهای بجا مانده از این خانواده ی محترم در کنار خیلی از خانواده های دیگری که اینجا لازم نیست، اسمشان را ذکر کنم آشنایی خوبی دارند در حقیقت حسن شهرت این خانواده بزرگ در مهاباد بر کسی پوشیده نیست.

اتفاقی که این چند روزه در محافل، رسانه و مجالس دهن به دهن پخش می شود، چیزی است که مربوط به حداقل سه دهه ی قبل است . 

 پارکی که در قسمت کم برخوردار شهر مهاباد هست و امروز جزو فضاهای شهری محسوب می شود که از لحاظ سرانه ی برخورداری فضای سبزش بسیار محروم است برای همین در سنوات قبل و دهه ی گذشته این زمین از خانواده ی محترم شافعی به عنوان پارک استفاده شده. ولی همان طور که در جلسه ی قبل هم گفتم به دلیل مشکلات حقوق که از اول هم در شهرداریها بوده بالاخص بحثهای حقوقی علی رغم نیاز شدید به تخصص های مختلف در زمینه ی حقوقی شهرداری مهاباد دهه ی گذشته نتوانسته این قضیه را خوب مدیریت کند. در حقیقت پیگیری هایی که خانم شافعی من خاطرم هست در دوره های گذشته داشتند در دهه ی گذشته. متأسفانه با کم محبتی و بی محبتی دوستان در شهرداری مواجه شدند.

بنده به شخص از ایشان عذرخواهی می کنم بابت برخوردهای ناشایست در دوره های گذشته  بنده این خانواده ی محترم را از نزدیک می شناسم و در مناعت طبع این خانواده شکی ندارم در خصوص این موضوع هم بخش حقوقی شهرداری در سه دوره ی قبل شورای اسلامی شهر کارهای مقدماتی آن را انجام داده بودند ولی متأسفانه در یکی دو دوره ی قبل به دلیل اهمال و اعتنا نداشتن به اصرارهای خانواده ی شافعی ایشان را خیلی شاکی کرد و بیشتر بعد شخصیتی و انسانی برایشان مطرح بود و به شخصه به ایشان حق می دهم و اگر خدای نکرده بی احترامی که به ایشان شده اگر با من می شد شاید آن برخورد را می کردم ولی متأسفانه ماجراجویی تعدادی از دوستان در سایتها منجر به این شده که ایشان را بیشتر معذب می کند از وکیل این خانوده دو سه بار دعوت به عمل آمد و در شورای اسلامی شهر و شهرداری خود بنده چند جلسه درخواست کردم  از ایشان که بر سر میز مذاکره بنشینیم تا کار به این قسمت باریک نکشد.

ولی متأسفانه بی اعتنایی تعدادی از دوستان و خوش بینی های غیر واقعی بعضی دوستان با پیش فرض های ناصحیحی که داشتند تصور بر این بود که با طول دادن و اطاله بحث دادرسی و بحث هایی که در دادگاه مطرح است می شود، جلوگیری کرد.

در حالی که به قول یکی از دوستان وقتی شما مطمئنی حق کسی ضایع شده دلیل بر طولانی کردن موضوع نیست و غیر از جرائم مربوط به دیر کرد و و بالاخص بعد شخصیتی زیر سؤال رفته دوستان را سبب می شود این اقدام هنوز هم جالبه علیرغم اقدام حقوقی قطعی که از طریق دادگاه به شهرداری ابلاغ شده بود هنوز هم تعدادی از دوستان فکر می کردندمی شه باز هم این را اطاله کرد، بعد از ماجرایی جویی تعدادی از دوستان  که البته با حسن نیت صورت گرفته بود ولی از طرف موکل این موضوع که ایشان شدیداً از این مسئله ناراحت شدند.

علی رغم میل باطنی که من با ایشان صحبت می کردم مجبور شدند که به صورت نقدی صرف، مطالبه کند در حالی که با رایزنی هایی که شده بود قناعت داشتند به این که به صورت زمین هم بتوان کل مبلغ را  تقبل کند. ولی متاسفانه الان در وضعیتی هستیم که حتی اگر یک ریال هم وارد حسابهای شهرداری شود ضبط می شود وضعیت حقوق پرسنل شهرداری به بغرنج ترین حالت خودش رسیده.

اینک تقاضای من از سرکار خانم شافعی  ضمن عذر خواهی از عکس العمل دوستان در حق ایشان داشتند بنده تقاضامندم که با همان مناعت طبع و با درکی که از شرایط و وضعیت و بحران شهرداری های کل کشور خصوصاً شهرداری مهاباد دارند بتوانند با همین تهاتر ملکی رضایت حاصل کنند.

* انتظار شما از رسانه ها چیست؟

علیزاده آذر: با حرمت زیادی که به زحمات اصحاب رسانه دارم، بعضاً با بزرگنمایی کردن یکسری حوادث که جزو تخصص آنهاست تقاضامندم با استراتژی کمک به همه ی اقشار مردم که شهرداری هم جزو همین مردم است، استفاده کنند و سعی نکنند هر خبری را  سریع السیر درج کنند در رسانه ها چرا که شاید من نوعی در کسوت شهردار شهر مهاباد جملاتی را بر زبان بیاورم که قابل تفسیر باشد. تقاضامندم رسانه های عزیز کمک کنند در این زمینه حتی اگر وقتی عامیانه صحبت می شود دوستان سعی می کنند به ادبیات نوشتاری تبدیل کنند حداقل در کلمات تلاش شود تا اندازه ی زیادی به لطیف کردن و مناسب نمودن معانی دقت کنند تا جایی که برایشان مقدور است از نظر صداقت در گفتار و نوشتار بتوانند کمک کنند تابیشتر به این قضیه دامن زده نشود. 

* با توجه به شرایط سخت اقتصادی، اوضاع نامناسب روحی پرسنل و 6 ماه حقوق معوق برای تسویه ی حقوق چه برنامه ای دارید؟

علیزاده آذر: همان طور که مستحضر هستید در شهرداری برنامه ریزی که صورت گرفته بود که حقوق یک ماه پرسنل پرداخت شود، حتی چک یک ماه حقوق همکاران را هم صادر کرده بودیم که مستندات آن هم اکنون در حسابداری موجود است، ولی با توجه به حکم دادگاه در خصوص پرونده خانواده شافعی، حساب های شهرداری مسدود شده  و نمی توانستیم کاری بکنیم و کل مبالغی که در حساب بود به نفع شاکی برداشت شد و تا 5/2 برابر این مبلغ نیز در آینده بایستی به نفع شاکی تأمین و پرداخت شود ولی ما داریم با موکل و شاکی پروژه رایزنی می کنیم که تا جایی که ممکن است از دریافت مبلغ نقدی در حد امکان خودداری نمایند ودر این راستا از املاک و مستغلات شهرداری جهت تسویه مطالبات خویش همکاری نمایند. ولی در خصوص برنامه ریزی برای پرداخت حقوق پرسنل زحمت کش شهرداری عرض می کنم طبق برنامه ای که بنده به شورای اسلامی شهر تقدیم کردم و طبق تعهدی که در برابر همکاران عزیز دارم تمام تلاش خود را خواهم کرد که تا قبل از عید و سال جدید( 1397) کلیه ی معوقات شان را پرداخت کنیم. این موضوعی که گفتم برنامه ریزی شده و قطعاً در این راستا همه ی سعی خودمان را خواهیم کرد . یکسری طرح هم در دستور کار شورای محترم قرار دارد که انشاء ا... در راه درستش میخواهیم برنامه ریزی دقیق و اصولی البته نه به هر قیمتی اجرایی نمائیم که از برچسب، خام فروشی هم خارج شویم و این امر را در نظر داریم کمتر از دو ماه به مرحله ی اجرا در آوریم.

* برنامه ریزیهایی که در زمینه های جابجایی و تجمیع واحدها صورت گرفته مشکلاتی را بوجود آورده در این زمینه چه تدابیری اندیشیده اید؟

علیزاده آذر: هر تغییری بالاخره مقاومتی را در پی خواهد داشت ولی الزاماً هر تغییری معنای نفی ندارد و تعهد ما همیشه بر این بوده که با تجمیع واحدها در کنار همدیگر با تمرکز گرایی حداکثر منفعت مدیریتی و کنترلی را با همدلی و همکاری داشته باشیم. درست است از لحاظ اقتصادی می تواند به صرفه باشد ولی از لحاظ مدیریتی و مخصوصاً  از لحاظ تشریک مساعی و بعد فاصله ای که به حداقل رسیده است؛ ارباب رجوع را با رضایت خاطر بیشتری راهی خواهد کرد که هدف اصلی ما هم تکریم این عزیزان است.

 

تهیه کننده: روابط عمومی شورای اسلامی شهر و شهرداری مهاباد