تاریخ: ۱۳۹۶/۶/۲۳
نگاهی کوتاه به کارنامه هنری مرحوم جلال جهانگیری آذر

گردآوری و تدوین : یوسف محمدی

هاژه ـ جلال جهانگیری آذر در سال 1350 شمسی در روستای "درمان" از توابع  شهرستان مهاباد دیده به جهان گشود. دوران کودکی را در همین روستا سپری کرد و سپس در شهر مهاباد ساکن شد و مراحل تحصیلات خود را درهمین شهر ادامه داد. از همان دوران کودکی استعداد ذاتی این هنرمند برای نمایش و بازیگری بر هیچ کس پوشیده نبود و همواره میل به شاد کردن مردم ر داشت و هر محفلی را پر از صفا و صمیمیت می کرد . در زمینه ورزش نیز در رشته رزمی تکواندو در حضور اساتید شهرستان مهاباد فعالیت داشته است.

از سال 1372 تا 1374 به عنوان سرباز معلم در روستای حجران از توابع شهرستان پیرانشهر خدمت نموده است. فعالیت هنری را از پاییز 1374 با برنامه رادیویی شبانه چیرۆ ک و به‌سه‌رهات از رادیو مهاباد شروع کرد و با توجه به استعداد ذاتی به تدریج مراحل ترقی را طی نمود.

فعالیت وی در تئاتر و نمایش های تلویزیونی طنز و سینما و برنامه های صدا و سیمای مرکز مهاباد ادامه یافت و حضور در تئاتر، برنامه های تلویزیونی، فیلم و سریال های تلویزیونی و سینما یی از قبیل: خاو و خێزان، منداڵان ، ئاڵوەتان، باور، نسیم، ڕوانگه، جنگ جوان، میر نوروزی،  کاربند، شه ریف و قدرت، ڕازاوه،  مه نده، ترسه نۆک ، کانال 13 و...  گوشه ای از فعالیت ها و افتخارات این هنرمند می باشد.

وی در این دوران با وجود عارضه قلبی همواره به فعالیت خود ادامه داد و عشق به مردم و خانواده از ویژگی ایشان بود  به همین دلیل مورد احترام و توجه مردم  بود.

 دوبله چندین کارتون به زبان کوردی از کارهای شاخص این هنرمند در عرصه کودکان بود. بلاخره در عصر روز یک شنبه 19 شهریور ماه به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان مهاباد دارفانی را وداع گفت و باحضور دوستداران وی و مردم شریف مهاباد و شهر های مجاور در قطعه هنرمندان باغ فردوس مهاباد به خاک سپرده شد. یادش گرامی باد