تاریخ: ۱۳۹۴/۱۲/۲۹
اداره اقلیم کردستان عراق قلمرو خود را گسترش داد

اداره اقلیم کرد عراق پس از حملات گروه تروریستی داعش قلمرو تحت کنترل خود را 30 هزار کیلومتر مربع گسترش داد.

 

پروفسور خلیل اسماعیل، استاد جغرافیا و مسئول تهيه نقشه اقليم كرد عراق از سوى مسعود بارزانی و جلال طالبانى در سال 2006 اظهار داشت:‌ "مساحت اقلیم کرد عراق 78 هزار کیلومتر مربع است. 71 هزار کیلومتر مربع آن در کنترل اداره اقلیم و هفت هزار کیلومتر مربع در دست داعش و دولت عراق است".

اداره اقلیم کرد عراق که قبلا با چهار استان خود به بزرگی یک کشور کوچک بالکان بود، اکنون با گسترش قلمرو خود از چندین کشور خاورمیانه، اروپا و آفریقا بزرگتر شده است.

گفته می‌شود که دولت عراق این وضعیت را نخواهد پذیرفت و پس از پاکسازی منطقه از داعش مشکل عمده بغداد و اربیل بر سر مناطق مورد مناقشه خواهد بود.

اداره اقلیم کرد عراق که متشکل از استان‌های اربیل، سلیمانیه، حلبچه و دهوک است 41 هزار کیلومتر مربع مساحت داشت. فقط پس از حملات داعش، قلمرو تحت کنترل خود را گسترش داد. اداره اقلیم کرد عراق با آغاز جنگ با گروه تروریستی داعش کرکوک و مناطق مربوط به آن، شهرستان‌های مخمور، سنجار، تلعفر و تلکف موصل و محلات گوور، سنون، زومر، رابعه، شهرستان توزخورماتو استان صلاح الدین و مناطق خانقین، جلاوله و سعدیه دیاله را تحت کنترل خود در آورد.

منبع :  Anadolu Agency