تاریخ: ۱۳۹۶/۳/۶
استفاده از ظروف یکبار مصرف برای مواد غذایی داغ سرطانزا است

کارشناس ارشد بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان با اشاره به تاثیرات سرطانزایی ظروف یکبار مصرف پلاستیکی گفت: استفاده از ظروف یکبار مصرف برای مواد غذایی داغ سرطانزا است

لیلا ابراهیم زاده روز شنبه با اشاره به مصرف بیش از استاندارد ظروف یکبار مصرف در کشور بر نحوه استفاده صحیح ظروف یکبار مصرف تاکید کرد.
وی افزود: محققان به این نتیجه رسیده اند که استفاده از ظروف پلی استایرن برای مواد غذایی گرم و داغ از نظر بهداشتی نامناسب و سرطانزا است اما ظروف یکبار مصرف گیاهی خطری برای سلامتی انسان ندارند.
وی اظهار کرد: استفاده از ظروف پلی استایرنی شفاف gpps تنها برای نوشیدنی های سرد مناسب است اما برای مواد غذایی مانند قهوه و چای مناسب نیست.
وی با اشاره به اینکه ظروف یکبار مصرف گیاهی عمدتا برای بسته بندی و نگهداری محصولات لبنی، روغن و سرکه بکار می رود گفت: این ظروف برای مصرف مواد غذایی سرد و مرطوب بلامانع است. 
وی تاکید کرد: هنگام استفاده از ظروف یکبار مصرف باید به علامت اختصاری pe یا pp توجه کرد. 
وی در خصوص فواید استفاده از ظروف یکبار مصرف گیاهی در مقایسه با ظروف یکبار مصرف پلاستیکی گفت: پلیمرهای گیاهی از انعطاف پذیری بیشتری برخورداند و در دمای 90 تا 100 درجه سانتیگراد تحمل مقاومت دارند.
وی سازگاری با محیط زیست و تجزیه پذیری در خاک پس از 6 ماه، تجزیه در خاک بدون آثار تخریبی بر محیط زیست، وابسته نبودن به مواد اولیه نفتی، مصرف کم انرژی در فرایند تولید محصول و امکان استفاده در صنایع بسته بندی غذایی را از دیگر فواید ظروف یکبار مصرف گیاهی عنوان کرد.
وی با بیان اینکه ظروف یکبار مصرف پلاستیکی از مواد نفتی ساخته می شود اظهار کرد: ظروف یکبار مصرف پلاستیکی به دلیل ترکیبات پلاستیکی تجزیه ناپذیر، هرگز قابل بازیافت و تجزیه در چرخه طبیعت نیست، پس از دفن در خاک برای سال های طولانی در زمین باقی خواهد ماند و یکی از تهدایدات جدی زیست محیطی است.
کارشناس ارشد بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: پلاستیک های مدفون در خاک از رشد ریشه های گیاهان جلوگیری می کند و موجب خفگی گیاهان می شود. 
ابراهیم زاده اظهار کرد: در سال 84 واحد تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی با حضور وزیر بهداشت وقت در استان کردستان افتتاح شد و این ظروف در استان نیز تولید می شود. 
از سال 1970 میلادی برخی کشورها به فکر استفاده از تولیداتی غیر وابسته به نفت، مشتقات نفتی و تولید ظروف قابل بازیافت و پلیمرهای گیاهی که ویژگی سازگار با محیط زیست داشته باشد، افتادند. 
ایران پس از کشورهای آمریکا، انگلیس، آلمان و ایتالیا پنجمین کشور جهان و اولین کشور آسیایی در کسب این موفقیت و ورود به عرصه انقلاب سبز جهانی محسوب می شود.
آمارها نشان می دهد بالا بودن سرانه مصرف ظروف پلاستیکی در کشور باعث شده است ایران در شمار 10 کشور اول دنیا از لحاظ مصرف پلاستیک قرار گیرد.
منبع: ایرنا