تاریخ: ۱۳۹۵/۱۲/۱۴
مسابقه دامه انتخابی تیم ملی برای مسابقات جهانی در بوکان برگزار شد
مسابقات 'دامه' انتخابی تیم ملی برای شرکت در مسابقات جهانی کشور لبنان با حضور شرکت کنندگانی از مناطق غرب و شمال غرب کشور در شهرستان بوکان آذربایجان غربی برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، مسابقات 'دامه' انتخابی تیم ایران برای حضور در مسابقات جهانی با حضور 33 ورزشکار در شهرستان بوکان برگزار شد.
بازی دامه که یک بازی بومی و محلی در مناطق غرب و شمال غرب کشور به ویژه در مناطق کوردنشین است امروز طرفداران خاصی پیدا کرده و به یک بازی جهانی تبدیل شده است.
رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان بوکان روز شنبه در این خصوص گفت: این مسابقات به صورت انفرادی در رده سنی بزرگ سالان و به مدت 2روز برگزار شد، علاوه بر شرکت کنندگانی از شهرستان های مختلف آذربایجان غربی، شرکت کنندگانی از استان کردستان نیز حضور داشتند.
احمد نصرالهی ادامه داد: در پایان این مسابقات فاروق مام عبدالله، محسن ممندی و حامد دوستیارهر سه از شهرستان بوکان و ناصح حسینی از شهرستان مریوان و رحیم خضری از شهرستان سردشت به عنوان نفرات برتر این دوره از مسابقات معرفی شدند.
وی اظهار کرد: مسابقات جهانی دامه با حضور 19کشور از کشورهای عربی و آسیای میانه در اردیبهشت ماه سال آینده در کشور لبنان برگزار می شود.
 
 دامه یک نوع بازی بومی محلی شبیه شطرنج است و در آن 32 مهره استفاده می شود و حریفان با پیش بینی حرکات مهره های طرف مقابل و حذف آنها بازی را پیش می برند.
این بازی بومی محلی شبیه شطرنج است که در آن از یک صفحه شطرنجی 16 در 16 خانه ای و 32 مهره استفاده می شود که مهره ها در 2 دسته 16 تایی و چهار ردیف هشت تایی در 2 طرف صفحه دامه چیده می شود.
در این نوع بازی محلی تمامی مهره ها حرکت های یکسانی دارند و می توانند به جلو و طرفین حرکت کنند و مهره های حریف را از بازی خارج کنند.
مهره ای که بتواند به خط پایانی طرف مقابل برسد، اختیارات ویژه ای دارد و در چهار گوشه صفحه می تواند حرکت کند و در صورتی که این مهره تنها مهره باقی مانده یک طرف مسابقه باشد، به آن داشه هاره می گویند.
این نوع بازی محلی با توجه به اینکه نیاز به امکانات و فضای زیادی ندارد عمدتا در محیط خانه، مغازه و بوستان ها انجام می شود.
تفکر و پیش بینی حرکات مهره های طرف مقابل از ویژگی این نوع بازی بومی محلی است.
منبع: ایرنا