تاریخ: ۱۴۰۳/۱/۲۹
جوان کرمانشاهی جان دوباره به بیماران پیوند عضو بخشید

اهدای اعضای «سهیل ممدوح» جوان ۳۵ ساله به بیماران نیازمند پیوند عضو جانی دوباره بخشید و اولین اهدای عضو در سال ۱۴۰۳ در استان کرمانشاه به ثبت رسید.

 

مسوول واحد پیوند اعضا و بیماری های خاص معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در این ارتباط گفت: زنده یاد "سهیل ممدوح" که در تاریخ ۱۳ فروردین دچار سانحه تصادف گردید و در تاریخ ۲۵ فروردین مرگ مغزی وی تایید شد.

 

«بهنام روندی» افزود: با تلاش همکاران واحد پیوند معاونت درمان و با رضایت خانواده‌ی آن مرحوم اعضای بدنش (کبد و کلیه ها و نسوج) به بیماران نیازمند اهدا گردید.

 

وی اضافه کرد: خانواده زنده یاد با گذشت، ایثار و فداکاری، رضایت به اهدای عضو عزیز از دست رفته شان به بیماران نیازمند و در انتظار اهدا عضو ، زندگی دوباره بخشیدند.

 

هر فرد مرگ مغزی با اهدای اعضای اصلی می‌تواند جان هشت نفر را نجات دهد و با اهدای نسوج و بافت‌های بدن می‌تواند زندگی ۵۲ را بهبود ببخشد.

 

وی عنوان کرد: تمام بیماران با درجه هوشیاری پایین ابتدا توسط تیم آموزش دیده تشخیص مرگ مغزی ویزیت می‌شوند و تست‌های تشخیصی مربوطه انجام می‌گیرد.

 

مسوول بیماری‌های خاص و پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: در صورت احتمال مرگ مغزی به تیم پنج نفره متخصصین تایید کننده مرگ مغزی که شامل متخصص داخلی، بیهوشی، جراح مغز و اعصاب، بیهوشی، مغز و اعصاب و پزشکی قانونی است، اطلاع رسانی می‌شود.

 

روندی اضافه کرد: در صورت تایید قطعی مرگ مغزی به طور قطع فرد مرگ مغزی، دیگر بازگشت به حیات نخواهد داشت و این زمان است که خانواده ها می‌توانند با تصمیم خداپسندانه خود و اعلام رضایت به اهدای اعضای بدن عزیزشان، حیات بخش همنوعان خود باشند.

 

وی تاکید کرد: فرصت تصمیم گیری خانواده بسیار کوتاه است چرا که به دنبال مرگ مغزی، سایر اعضای حیاتی بدن نیز به زودی دچار اختلال کارکرد خواهد شد.

 

مسوول بیماری‌های خاص و پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: نکته مهم این است که بسیاری از مردم تفاوت بین بیمار مرگ مغزی و کما را نمی‌دانند. در واقع از بین رفتن دایمی تمامی عملکردهای همه سلول‌های مغزی را مرگ مغزی می‌گویند و تاکنون هیچ بیمار مرگ مغزی به زندگی بازنگشته است و اما کما اختلال عملکرد برگشت‌پذیر بخشی از مغز است که احتمال بهبودی دارد.

 

وی اظهار کرد: در کشور ۲۷ هزار بیمار نیازمند عضو پیوندی داریم که متاسفانه هر ۲ ساعت یک نفر از آنان را به علت نرسیدن عضو پیوندی از دست می دهیم و این در حالی است که سالانه هزاران بیمار مرگ مغزی را با اعضای بدن سالم که می‌توانند حیات بخش بیماران نیازمند باشند را به خاک می سپاریم.

 

مردم می‌توانند با مراجعه به سایت www.ehda.ir اقدام به گرفتن کارت اهدای عضو نمایند و به عنوان سفیر اهدای عضو در فرهنگ سازی این امر معنوی در جامعه نقش مهمی داشته باشند.