تاریخ: ۱۴۰۲/۹/۱۶
تویوتا کمری این بار در لباس یک خودروی مسابقه‌ای به میدان می‌آید!

 

مدت کمی پس از معرفی، تویوتا کمری XSE جدید در فصل ۲۰۲۴ به عنوان یک خودروی مسابقه‌ای نسل بعدی به ناسکار می‌آید. تویوتا تنها سازنده ژاپنی در هر سه سری اصلی ناسکار باقی مانده است. طی سال‌ها، تویوتا موفقیت چشمگیری را با کمری TRD NASCAR که ۱۸ برد در دو فصل اخیر رقابت‌ها به دست آورد، کسب کرده است.

 

یک نگاه به نمای جلوی این خودروی مسابقه‌ای نشان می‌دهد که طراحی خود را با تویوتا کمری ۲۰۲۵ به اشتراک می‌گذارد. اگرچه به دلیل مخصوص ناسکار بودن، چراغ‌های جلو فقط گرافیکی هستند و عملکردی ندارند.

 

گلگیر‌های بسیار گسترده‌تری برای قرار دادن چرخ‌های عظیم و تایر‌های مسابقه‌ای گودیر طراحی شده است. واضح‌ترین تفاوت بین نسخه ناسکار و جاده‌ای این است که خودروی مسابقه‌ای روح یک کوپه دو در دارد.

 

کمری ناسکار جدید با همکاری مشترک TRD و Calty Design ساخته شده و این خودروی مسابقه‌ای قرار است در مسابقه "Clash at the Coliseum" در لس آنجلس، در فوریه سال آینده رونمایی شود. این رویداد توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده و آن را مکانی ایده‌آل برای معرفی یک ماشین مسابقه‌ای کاملاً جدید کرده است.

 

زمانی که تویوتا چند سال پیش نسل هفتم مدل مسابقه‌ای کمری ناسکار خود را برای قوانین به‌روزرسانی‌شده «نسل بعدی» معرفی کرد، قول داد که خودروی V-۸ با قدرتی بین ۵۵۰ تا ۶۷۰ اسب‌بخار، آماده شود. رینگ‌های ۱۸ اینچی ارتقا یافته (از ۱۵ اینچی در سال‌های گذشته) به خودروی تازه طراحی شده نیز منتقل می‌شود.

 

از دیگر تغییرات این نسل می‌توان به طراحی متقارن بدنه، سیستم تعلیق مستقل عقب و جعبه دنده پنج سرعته سکوئنشال اشاره کرد. در این جعبه دنده‌های پیشرفته که غالباً در سوپراسپرت‌ها، اتومبیل‌های مسابقه‌ای و برخی خودرو‌های سفارشی نصب می‌شوند، برای تعویض دنده نیازی به جابه‌جایی دسته دنده نیست و تنها باید آن را به سمت پایین یا بالا حرکت داد. با این عمل، دنده‌های مختلف به طور پی‌درپی درگیر شده و زمان تعویض به حداقل خود می‌رسد. به همین دلیل چنین جعبه دنده (گیربکس)‌هایی را سکوئنشال (Sequential Gearbox)، به معنای تعویض متوالی می‌گویند.