تاریخ: ۱۴۰۲/۹/۱۶
شیوع تب‌برفکی میادین دواب پنج شهر استان را تعطیل کرد

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌غربی گفت: طی یک ماهه گذشته در راستای کنترل و پیشگیری از شیوع بیماری تب‌ برفکی میادین دواب پنج شهر استان به صورت موقت تعطیل شده است.

 

سیدامید خلیل‌زاده اظهار کرد: همزمان با احتمال شیوع بیماری تب برفکی، میدان‌های داوب شهرهای مهاباد، شاهین‌دژ، چایپاره، بوکان و میاندوآب در راستای کنترل و پیشگیری از شیوع این بیماری تعطیل شده بود که در حال حاضر میادین شهرهای میاندوآب و بوکان پس از ۲ هفته تعطیلی بازگشایی شده و مابقی کماکان تعطیل هستند.

 

وی اضافه کرد: در راستای مقابله با شیوع بیماری تب برفکی از ابتدای امسال واکسیناسیون بیش از ۲۹۷ هزار راس دام سنگین و بیش از ۲ میلیون و ۴۹۹ هزار راس دام سبک استان انجام شده است.

 

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه بیماری تب برفکی بیماری به شدت واگیردار در صنعت دامپروری با شیوع بالا و تلفات سنگین در دام‌های جوان است، افزود: رعایت دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی دامپزشکی می‌تواند نقش مؤثری در پیشگیری از شیوع این بیماری داشته باشد.

 

خلیل زاده از اجرای مرحله دیگر واکسیناسیون از ماه آینده خبر داد و گفت: در راستای کنترل و پیشگیری از گسترش این بیماری در حال حاضر همه جمعیت دام سبک و سنگین استان تحت پوشش خدمات واکسیناسیون اداره کل دامپزشکی قرار دارند و تا اواخر سال هم این عملیات در سطح استان ادامه دارد.

 

وی بیان کرد: رعایت اصول بهداشتی امنیت زیستی و ضدعفونی به ویژه در دامداری‌ها توسط دامداران، خودداری از جابجایی دام بدون اخذ مجوز بهداشتی و قرنطینه‌ای جلوگیری از ورود افراد متفرقه به محوطه دامداری، مشارکت و همراهی هرچه بیشتر دامداران در برنامه‌های کنترلی و پیشگیرانه دامپزشکی از این بیماری از اقدامات موثر در راستای کنترل و پیشگیری از این بیماری است.

 

خلیل زاده از عموم دامداران خواست در صورت مشاهده هرگونه بیماری دامی با شبکه های دامپزشکی شهرستان های محل سکونت خود تماس بگیرند.