تاریخ: ۱۴۰۲/۸/۲۹
مراسم رونمایی و تقدیر از فعالان عرصه کتاب در مهاباد برگزار شد

 

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی هاژه؛ امروز دوشنبه، ٢٩ آبان ١۴٠٢، به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی، مراسمی از جانب کانون مساجد مهاباد در سالن اداره فرهنگ و ارشاد این شهرستان، با حضور مسئولین استانی، شهرستانی و افراد فعال در حوزه کتاب برگزار شد.

محسن رضایی، مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان در این مراسم گفت: توجه به کتاب و سرانه‌ کتاب‌خوانی بایستی افزایش یابد. در چند سال گذشتە بە دلیل پارەای از مشکلات مانند شیوع ویروس کرونا توجه بە امر کتابخوانی رو به کاهش بود.

وی افزود: کانون فرهنگی مساجد دوشادوش نهادهای دخیل در امر کتابخوانی تلاش دارد کە در راستای نشر و ترویج فرهنگ کتابخوانی سهم خود را ادا کردە و به این حوزه نگاه شایانی داشته باشد.

مدیر کانون مساجد استان اظهار داشت: شهر مهاباد، مهد فرهنگ و هنر بودە و وجود مشاهیر نامدار در این منطقه، کمک شایانی به فرهنگ ادبی و کتابخوانی در این خطه کردەاند. فعالیت گستردە نهادهای کتابخوانی و فعالان حوزه قرآنی گواهی دیگر بر جایگاه شهرستان در امر کتاب و کتابخوانیست.

محسن رضایی درباره نحوه آشنایی با مقوله کتابخوانی در این مراسم گفت: شروع ترویج فرهنگ کتابخوانی از مدارس و اجتماعات خانوادگی تاثیر بسزایی در تربیت فرزندان دارد و لازم است والدین، کودکان خود را از همان ابتدا با امر کتاب و کتابخوانی آشنا سازند.

در حین برگزاری مراسم هفته کتابخوانی، کاوه چلبی از خوانندگان شهر مهاباد به اجرای موسیقی پرداخت.

در ادامه این جلسه محمد ارجمندی، رییس کانون مساجد شهرستان مهاباد ضمن خوش‌آمد‌گویی بە افراد حاضر در سالن عنوان داشت: شهر مهاباد یکی از مراکز مهم کتابخوانی در کشور است و اهالی و مسئولین آن اهمیت ویژەای بە این امر دادەاند.

حسن سالاری رییس کتابخانەهای عمومی شهر مهاباد در این مراسم گفت: در شش ماه نخست امسال بیش از ١٢ هزار جلد کتاب به شهروندان امانت داده شد که این مقدار افزایش پنجاه درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد

سالاری افزود: در حال حاضر حدود ۴٢٠٠ تن، عضو کتابخانەهای عمومی شهر مهاباد هستند. در سه کتابخانە فعال شهر، بیش از ۶۵ هزار عنوان کتاب مهاباد وجود دارد کە با توجە بە جمعیت ٢۵٠ هزار نفری شهر این مقدار بسیار کم است.

حاج جلال وطمانی، از اعضای شورای شهر مهاباد و رییس کمیسیون فرهنگی شورا، در مراسم هفته کتابخوانی گفت: نگاه به کتاب و فرهنگ کتابخوانی، لازم است به عنوان یک فرایند بلندمدت باشد، فعالیت‌های مقطعی در حوزه کتاب، چارەگشا نیست و باید اهداف و برنامەهای بلندمدت و کاملی تدارک دیده شود و مطالعه به صورت کیفی انجام گردد و از هرگونه مقوله شعاری در این عرصه جلوگیری به عمل آید.

وطمانی افزود: کتابخوانی یک پایەی فرهنگی در زندگی انسان به شمار می‌آید، کتاب به مانند یک دوست بی‌ادعا و منبعی آسان و قابل اعتماد برای اقشار مختلف است.

در حاشیه این جلسه از کتاب تاریچه حج مهاباد، نوشته حاج جلال وطمانی رونمایی شد.

در پایان از افراد فعال در حوزه قرآن، کتاب و کتابخوانی تجلیل به عمل آمد.