تاریخ: ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
استرس در نوجوانان و راه های پیشگیری از آن

هاژه_یک روانشناس بالینی می گوید: دوران نوجوانی یکی از حساس ترین و در واقع مهم ترین نقطه زندگی هر فردی است.

الناز اکبری مدیر موسسه علمی پژوهشی اروم محقق پرور جهان در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی با بیان اینکه دوران نوجوانی یکی از حساس ترین و در واقع مهم ترین نقطه زندگی هر فردی است گفت: در این دوران شخصیت و سبک زندگی افراد تحت تاثیر عوامل بسیاری قرار می گیرد و دگرگونی هایی در آن ایجاد می شود که ممکن است باعث احساس گیجی و سردرگمی و در نتیجه استرس نوجوان گردد، به خصوص اگر والدین و اطرافیان آگاهی کافی از تغییرات دوره نوجوانی نداشته باشند.

اکبری اظهار کرد: دوران بلوغ که روانشناسان از آن به عنوان دوران بحران یاد می کنند چه از  نظر جسمی و چه از نظر روانی می تواند برای نوجوان  استرس زا باشد.

وی افزود:  در دوران بلوغ، فرد بسیار کنجکاو شده و می خواهد همه چیز را بداند، احساس آگاهی نسبت به وضعیت جسمانی، جنسیت ، هویت و سایر خصوصیات نیز در نوجوان شکل می گیرد .

وی ارتباط باجنس مخالف، یافتن هویت و استقلال طلبی را از سایر عوامل ایجاد استرس در نوجوانان نام برده و تشریح کرد: نوجوان به اقتضای تغییرات فیزیکی و روانی جدیدش، بشدت نیاز به رابطه با جنس مخالف را در خود احساس می‌کند اما از طرفی ترس از مطلع شدن خانواده از این امر، استرس را در فرد ایجاد می کند.

وی ادامه داد: من کیستم؟ از کجا آمده ام؟ آینده ام چگونه خواهد بود؟ و بسیاری از سوالات که فرد در دوران نوجوانی از خود می پرسد و در تلاش است برای یافتن هویت خود به هرکدام جواب خاصی پیدا کند، همچنین نوجوان در این دوران تمایل شدید به استقلال طلبی دارد و از امر و نهی های والدین و دیگران بیزار است بنابراین سعی در اثبات خود دارد که به نوعی استرس زا است.

اکبری دختران نوجوان را بیشتر از پسران در معرض ابتلا به استرس دانست و گفت: اضطراب در دختران محسوس تر است، به طور کلی استرس بردونوع است حاد یا کوتاه مدت و مزمن یا بلند مدت و معمولا دختران مضطرب تر از پسران هستند اگرچه اختلاف معنی داری بین اضطراب آنها وجود ندارد ولی با توجه به اینکه پسران کمتر مانند دختران ترس های خود را بروز می دهند نمی توان به یقین در این مورد حرفی زد.

این روانشناس با بیان اینکه استرس در نوجوانان می تواند عوارض جدی و مهمی در روح، روان و جسم فرد نوجوان داشته باشد خاطر نشان کرد: اضطراب با توجه به اینکه یک احساس ناخوشایند و مبهم بوده و از همه مهم تر منشاء آن ناشناخته است و در واقع یک نوع دلواپسی بوده که به طور ناگهانی به سراغ فرد می آید، می تواند عوارض روانی و جسمانی زیادی برای نوجوان از جمله عدم اطمینان، درماندگی و برانگیختگی فیزیولوژیکی داشته باشد.

اکبری در خصوص استرس در نوجوانان توصیه ای به معلمان  و خانواده ها کرده و تصریح کرد: هرگز در هنگام اینکه نوجوان از عوامل اضطراب خود سخن می گوید شروع به نصیحت کردن و پندو اندرز نکنید، به حرف های او با اشتیاق گوش دهید و اجازه دهید مشکلات خود را بیان کند، تجربه های پرخطر خود را که قبلا داشته اید به او انتقال دهید، ورزش، موسیقی و دیگر فعالیت های گروهی راهنمایی برای تسکین اضطراب هستند، عکس العمل های سالم و متناسب را شناسایی کرده و به او کمک کنید آن هارا جایگزین کارهای ناسالم کند و هرگز نوجوانان را به خاطر اضطرابش تحقیر نکنید.
منبع: ایسنا