تاریخ: ۱۴۰۱/۶/۲۴
تهدیدی که هوش همه را نشانه گرفته است

خطرات افزایش چربی دور شکم به خوبی ثابت شده و چربی اضافی شکم با طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها از جمله بیماری قلبی، دیابت و حتی سرطان مرتبط است. حالا محققان دریافته‌اند این موضوع بر عملکردی هوش نیز تاثیر دارد.

به گزارش هاژه ، یکی از دلایل خطرناک‌تر بودن چربی شکم نسبت به سایر چربی‌هایی که در سایر نواحی بدن انباشته می‌شود، این واقعیت است که اندام‌های داخلی را احاطه می‌کند. نام دیگر این پدیده چربی احشایی است. در مردان این نوع چربی می‌تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت نوع ۲ شود. در زنان چربی شکم با سرطان سینه و مشکلات کیسه صفرا مرتبط است.

به دلیل طیف وسیعی از عوامل از جمله صرف وعده غذایی حجیم در رستوران‌ها، سبک زندگی کمتر فعال و مصرف غذاهای فرآوری شده، چربی شکم به‌ طور پیوسته بین بزرگسالان افزایش یافته و در حالی شکل می‌گیرد که نرخ چاقی در سال‌های اخیر تا حدودی تثبیت شده است.

با اینکه حتی یک فرد معمولی می‌تواند اثرات ناسالم اضافه‌وزن در ناحیه میانی را درک کند، ممکن است به یک عارضه جانبی نگران‌کننده‌تر یعنی کاهش هوش نیز مبتلا شود.

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد ممکن است بین حمل وزن اضافی در ناحیه میانی و تغییرات در عملکرد مغز ارتباطی وجود داشته باشد. تحقیق منتشر شده در نشریه مغز، رفتار و ایمنی داده‌های بیش از ۴۰۰۰ مرد و زن حدود سن ۶۵ سال و بدون اختلالات شناختی را مورد بررسی قرار داد. این مطالعه اثرات چربی زیر پوستی شکم و تغییرات در هوش سیال را در یک دوره ۶ ساله تجزیه و تحلیل کرد.

هوش سیال مربوط به توانایی داشتن تفکر انعطاف‌پذیر و درک مفاهیم انتزاعی است. کسانی که هوش سیال بالایی دارند، در مقایسه با افراد با هوش سیال متوسط، توانایی بهتری در انجام وظایف استدلال قیاسی دارند. هوش سیال به افراد اجازه می‌دهد تفکر انتزاعی داشته باشند و مسائل را خلاقانه حل کنند.

نتایج این تحقیق نشان داد در شرکت‌کنندگانی که چربی شکمی بیشتری داشتند، با افزایش سن هوش سیال در آنان کاهش می‌یابد. از سوی دیگر به نظر می‌رسد شرکت‌کنندگانی که توده عضلانی بیشتری دارند، کاهش مشابهی را نشان نمی‌دهند.

علاوه بر این تحقیق، نتایج تحقیق منتشر شده دیگری در سال ۲۰۱۳ در نشریه عصب روان‌شناسی نشان داد چاقی با کاهش دامنه توجه و اختلال در سرعت حرکت و همچنین کاهش سرعت پردازش مرتبط است و نقص در عملکرد اجرایی در افراد مسن چاق در مقایسه با افراد غیر چاق افزایش می‌یابد.

متاسفانه تاثیر چاقی بر هوش شناختی تنها محدود به افراد مسن نیست و نتایج تحقیق سال ۲۰۱۳ که در پلاس‌وان منتشر شد، نشان داد عدم تحرک فزاینده بین کودکان منجر به کاهش سلامت و توانایی شناختی آنان شده است.

در این مطالعه از گروهی کودک خواسته شد نام مناطق خاصی را روی نقشه یاد بگیرند. روز بعد دوباره از آنان خواسته شد تا آن موارد را بازگو کنند تا مشخص شود چه چیزی در ذهن آنان حفظ شده است. کودکانی که تناسب اندام بیشتری داشتند، در مقایسه با کودکانی که از تناسب اندام کمتری برخوردار بودند، میزان ماندگاری بیشتری از مطالب ارائه شده را نشان دادند. علاوه بر این داشتن یک ساعت فعالیت بعد از مدرسه مانند بازی کردن منجر به بهبود در توجه و پردازش اطلاعات شد.

راه‌های مختلفی برای کاهش چربی شکم از جمله خوردن غذاهای سرشار از فیبر محلول مانند آووکادو و کلم بروکسل وجود دارد. حتی از دست دادن مقدار کمی وزن بین پنج تا ۱۰ پوند از وزن فعلی می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با چاقی کمک کند.

اگر از امروز رژیم غذایی سالم را شروع می‌کنید، نه‌تنها بدنتان از شما قدردانی خواهد کرد بلکه به نظر می‌رسد که مغزتان نیز از شما تشکر می‌کند.

 

منبع: ایسنا