تاریخ: ۱۴۰۱/۶/۲۰
چند برنامه اندرویدی مخرب که فورا باید از تلفن همراه خود حذف کنید

به تازگی گزارش جدیدی از وجود چند برنامه اندرویدی مخرب در فروشگاه گوگل پلی منتشر شده است. طبق گزارش‌های منتشر شده، این اپلیکیش‌ها می‌توانند به حساب‌های مالی ذخیره شده در تلفن همراه شما دسترسی پیدا کنند.

به گزارش هاژه، بنابراین پیش از اینکه چنین اتفاقی بیافتد، این اپلیکیشن‌ها را از تلفن همراه اندرویدی خود حذف کنید:

Call Recorder

Rooster VPN

Super Cleaner - hyper & smart

Document Scanner - PDF Creator

Universal Saver Pro

Eagle photo editor

Call recorder pro+

Extra Cleaner

Crypto Utils

FixCleaner

Just In: Video Motion

Lucky Cleaner

Simpli Cleaner

Unicc QR Scanner

Document Scanner Pro

Conquer Darkness

این برنامه‌های مخرب که از طریق گوگل پلی، بین کاربران اندرویدی توزیع شده اند، اکنون دیگر در این فروشگاه وجود ندارند و دیگر نمی‌توانند به تعداد قربانیان خود اضافه کنند. مگر این که کاربران بخواهند آن‌ها را از منبع دیگری دانلود کنند.

اکثر این اپلیکیشن ها، اهداف تبلیغاتی یکسانی دارند و کاربرانی را هدف قرار می‌دهند که فقط می‌خواهند تلفن‌های همراهشان سریعتر کار کنند و یا کار‌هایی مانند اسکن اسناد، ویرایش تصاویر و ضبط تماس‌ها را با حداقل تلاش و بدون هزینه انجام دهند.

برنامه‌های آلوده به DawDropper در حالی که برای دانلود رایگان و ظاهرا بی ضرر هستند، می‌توانند تقریباً هر سطحی از حریم خصوصی و امنیتی کاربران را نقض کنند.

این برنامه‌ها می‌توانند به اطلاعاتی مانند شماره تماس، پیام‌های متنی، تماس‌های تلفنی، نام‌های کاربری، گذرواژه‌ها، کد‌های پین و اطلاعات مالی دسترسی پیدا کرده و از آن‌ها علیه کاربران استفاده کنند. از نظارت دقیق بر تمام فعالیت‌های آنلاین کاربران گرفته تا تخلیه حساب بانکی آنها، کار‌هایی است که ممکن است توسط این اپلیکیشن‌ها انجام شود.

حتی اگر به نظر می‌رسد که گوگل تمام اقدامات لازم را علیه این مجموعه خاص از برنامه‌های مخرب انجام داده است و به محض اطلاع از رفتار خطرناک آن‌ها، بلافاصله آن‌ها از پلی استور حذف می‌کند، اما ممکن است برنامه‌هایی مانند این برنامه‌های مخرب، مجدد به فروشگاه گوگل راه پیدا کنند.

بهترین راه‌ها برای محافظت از خود در برابر این نوع تهدیدها، انجام تحقیقات خود در مورد هر برنامه جدیدی که قصد نصب آن را دارید، بررسی نظرات کاربران، اهداف، داده‌هایی که این برنامه‌ها به آن‌ها دسترسی دارند و سابقه توسعه دهندگان می‌باشد. همچنین بهتر است از خود بپرسید که آیا واقعاً به این تعداد برنامه در تلفن خود نیاز دارید یا خیر.

 

منبع: فرارو