تاریخ: ۱۴۰۱/۵/۳۰
الکساندر دوگین، یار غار پوتین کیست؟
 
 
 

دختر یک ملی‌گرای برجسته روسی و از متحدان نزدیک ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در انفجار خودروی بمب‌گذاری‌شده در خارج از پایتخت مسکو کشته شد.

به گزارش هاژه، بازرسان روسی امروز یکشنبه در بیانیه‌ای گفتند که داریا «دوگینا»ی 29 ساله، پس از انفجار یک وسیله انفجاری مشکوک، جان خود را از دست داده است.

داریا دختر الکساندر دوگین است، یک ایدئولوگ که مدتها از متحد کردن مناطق روسی زبان به عنوان بخشی از یک امپراتوری جدید روسیه دفاع کرده است. گفته می‌شود که او نفوذی تأثیرگذار در شکل دادن به جهان بینی و رویکرد پوتین در قبال اوکراین داشته است، البته میزان تأثیر او بر تفکر رهبر روسیه مورد بحث است.

 
 
 
 
 

خبرگزاری دولتی تاس به نقل از آندری کراسنوف، که از نزدیکان داریا دوگین است گفته که خودروی منفجر شده داریا متعلق به پدرش بوده و احتمالاً الکساندر، هدف مورد نظر بوده است.

روزنامه روسی Rossiiskaya Gazeta گزارش داد که پدر و دختر در یک جشنواره فرهنگی در خارج از مسکو شرکت کردند و تصمیم گرفتند در آخرین لحظه ماشین خود را تعویض کنند.

 

 

  • «راسپوتین پوتین»

 

بازرسان روسی می‌گویند که در این زمینه تحقیقات‌شان را آغاز کرده‌اند و در حال انجام معاینات پزشکی قانونی هستند.

تصاویر تلویزیونی نشان می‌دهد که بازرسان در حال جمع‌آوری آوار و قطعات از بخشی از بزرگراهی که انفجار در آن رخ داده، هستند. محل دقیق حادثه جایی در نزدیکی روستای «بلشی ویزیومی» گزارش شده است.

 همچنین در این زمینه کمیته تحقیقات روسیه در بیانیه ای اعلام کرد: «وسیله انفجاری در قسمت زیرین خودرو در سمت راننده قرار داده شده بود؛ داریا دوگین که پشت فرمان بود دردم جان باخته است. تحقیقات حاکی از آن است که که این جنایت از قبل برنامه ریزی شده و ماهیت قراردادی داشته است.»

 داریا دوگین یک چهره رسانه ای بود و اغلب به عنوان مفسر در کانال تلویزیونی ناسیونالیستی تزارگراد ظاهر می شد و به طور گسترده نظراتی مشابه دیدگاه پدرش را بیان می کرد.

 الکساندر دوگین، پدر داریا یکی از مدافعان برجسته مفهوم «جهان روسیه» است - یک ایدئولوژی معنوی و سیاسی که بر ارزش های سنتی، احیای قدرت روسیه و اتحاد همه قوم‌های روس  در سراسر جهان تأکید دارد. او همچنین حامی سرسخت اعزام نیرو توسط روسیه به اوکراین است.

 
 
 

او روسیه را همچون کشوری اقتدارگرا تبلیغ می کند و ارزش های لیبرال غربی را نادیده می گیرد. دوگین پس از الحاق اوکراین به روسیه در سال 2014 توسط ایالات متحده تحریم شد.

برخی از تحلیلگران دوگین را «مغز پوتین» یا «راسپوتین پوتین» نامیده‌اند. لقبی که از گریگوری راسپوتین راهب ماجراجو و سیاست‌مدار روسی وام گرفته شده است. او قدرت و نفوذ عجیبی در نیکلای دوم، آخرین تزار امپراتوری روسیه و همسر او الکساندرا فئودوروونا، تزارینای روسیه داشت و در اغلب کارهای درباری به تزار کمک می‌کرد.

 

 
 
 
 

  • «دولت تروریستی»

 

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که اگر تحقیقات به این منتهی شود که اوکراین نقشی در این حادثه داشته ما آن را تحت «تروریسم دولتی» کی‌یف خواهیم شناخت و دنبال می‌کنیم.

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس جمهور اوکراین، دخالت اوکراین را رد کرد و گفت: «ما برخلاف روسیه یک کشور جنایتکار نیستیم و قطعاً یک دولت تروریستی نیستیم».

سرگئی مارکوف، تحلیلگر، مشاور سابق پوتین، به خبرگزاری دولتی روسیه ریانووستی گفت که احتمالا هدف مورد نظر الکساندر دوگین و نه دخترش بوده است. مارکوف گفت: «کاملاً واضح است که محتمل‌ترین مظنونان، اطلاعات نظامی اوکراین و سرویس امنیتی اوکراین هستند.

نفوذ الکساندر دوگین بر پوتین موضوعی شبه‌انگیز بوده است. برخی ناظران روسیه تاکید می‌کنند که نفوذ او قابل توجه است و برخی دیگر آن را حداقلی می‌خوانند و می‌گویند او هرگز عنوان رسمی در روسیه نداشته است.