تاریخ: ۱۴۰۱/۵/۳۰
مهندس سهل‌انگار طرح ۱۰ میلیون یورویی ارائه کرد
به گزارش هاژه به نقل از یورونیوز، جیمز هاولز، مهندس رایانه ۳۷ ساله که تابستان ۲۰۱۳ هارد دیسک حاوی اطلاعات مربوط به استخراج ۸ هزار بیت کوین را به اشتباه در سطل آشغال انداخت، در تلاشی تازه برای یافتن آن در میان ۱۱۰ هزار تن زباله نیوپورت، شهر محل اقامت او در ولز، قصد دارد، طرحی را با هزینه ۱۰ میلیون یورو به اجرا بگذارد. 
زمانی که آقای هاولز هارد دیسک حاوی ۸ هزار بیت کوین را به اشتباه به جای هارد دیسک دیگری در سطل زباله انداخت، مجموع ارزش آنها حدود ۱۰۰ هزار یورو بود ولی امروز (۲۱ اوت ۲۰۲۲) کمی بیش از ۱۷۰ میلیون یورو است.
او پس از ۹ سال جستجوی نافرجام، طرح جدیدی طراحی و از مقامات محلی نیوپورت برای اجرای آن درخواست مجوز کرده است. 
طرح او، رصد انتخابی زباله‌ها با استفاده از سگ‌های روباتیک، تیمی از ناظران انسانی و یک بازوی فلزی غول پیکر متصل به یک پلتفرم پیشرفته هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل و غربالگری تصاویر دریافتی از زباله‌هاست.
اجرای این طرح بیش از ۱۰ میلیون یورو هزینه خواهد داشت. آقای هاولز، علاوه بر سرمایه‌گذاری در ابزارهای مدرن و فناوری جدید غربالگری زباله، قصد دارد کارشناسانی را در زمینه مدیریت ضایعات و تفکیک زباله و نیز یکی از افرادی را که اطلاعات جعبه سیاه فضاپیمای کلمبیا را پس از متلاشی شدن آن در سال ۲۰۰۳ استخراج کردند، استخدام کند. 
او وعده داده که در صورت اجرای موفقیت‌آمیز این طرح به همکاران خود پاداش ویژه‌ای پرداخت می‌کند و یک دهم ارزش بیت کوین‌های بازیابی شده را به پروژه‌های اجتماعی مرتبط با دارایی‌های رمزنگاری شده در شهر نیوپورت اهدا کند.
آقای هاولز می‌گوید:«در بدبینانه‌ترین سناریو، حدود سه سال طول می‌کشد تا زباله‌ها به طور کامل غربال شوند. اما شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای که من انجام داده‌ام نشان می‌دهد که می‌توانیم کار را در حدود ۱۸ ماه به پایان برسانیم، که هزینه کل را کاهش می‌دهد.»
او طرح خود را به شورای شهر نیوپورت ارائه کرده است. با این حال، به نظر می‌رسد که شهرداری تحت سلطه حزب محافظه‌کار، به دلیل برآورد هزینه‌های بالای زیست محیطی و اجتماعی جابجایی زباله‌ها هیچ وجه مایل به اجرای این طرح نیست. اما آقای هاولز با به راه انداختن کارزاری در شبکه‌های اجتماعی در تلاش است تا با طرح وعده نصب توربین‌های بادی در محل دفن زباله‌ها فشار را بر شهرداری افزایش دهد.