تاریخ: ۱۴۰۱/۵/۲۹
برجام به زودی احیا می‌شود
 
 

پیشنهاد اروپا برای احیای توافق هسته ای بین کشورهای غربی و ایران قریب الوقوع است و این توافق شامل آزادسازی میلیاردها دلار از وجوه مسدود شده و صادرات نفت ایران در ازای کاهش برنامه هسته ای این کشور خواهد بود.

به گزارش هازه به نقل از الجزیره منابع آگاه به الجزیره عربی گفتند که توافق‌نامه جدید برجام در چهار مرحله و در طی دو مرحله 60 روزه انجام خواهد شد.

ایران اخیرا نسبت به توافق بر سر نسخه جدید توافق هسته ای 2015 با ایالات متحده و دیگر قدرت های خارجی که رسماً برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نامیده می شود، ابراز خوش بینی کرده است.

محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران، اوایل این هفته گفت: «به حصول توافق نزدیک‌تر از قبل هستیم و حل مسائل باقی‌مانده چندان دشوار نیست».

پیشنهاد "متن نهایی" اتحادیه اروپا برای توافق که هفته گذشته ارائه شد، مورد تایید آمریکا قرار گرفته و ایالات متحده می گوید در صورت پذیرش ایران، آماده است به سرعت این توافق را امضا کند.

به گفته منابع آگاه، در این پیشنهاد مقرر شده است که در روز پس از امضای توافق، تحریم‌ها علیه 17 بانک ایرانی و 150 موسسه اقتصادی لغو شود.

 این منبع همچنین به الجزیره می‌گوید پس از توافق جدید، تهران فوراً شروع به بازگرداندن فعالیت‌هایی هسته‌ای خود به زمان اجرای توافق قبلی می‌کند.

ذخایر اورانیوم غنی شده ایران در حال حاضر به 60 درصد غنی‌سازی رسیده است که بالاترین میزان آن تا کنون بوده و نسبت به توافق تعیین شده در سال 2015، 3.67 افزایش داشته است. برای ساخت بمب هسته ای به غنی سازی 90 درصدی نیاز است.

ظرف 120 روز پس از امضای این توافق، ایران مجاز است 50 میلیون بشکه نفت در روز صادر کند. این منابع که نخواستند نامشان فاش شود، گفتند که این توافق همچنین شامل آزادسازی 7 میلیارد دلار از سرمایه ایران است که در حال حاضر در کره جنوبی مسدود شده است.

به گفته این منابع، در صورت خروج مجدد از توافق هسته ای، همانطور که دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در سال 2018 توافق را نقض کرد، آمریکا باید جریمه بپردازد.

با احیای توافق هسته ای، ایالات متحده و سایر امضاکنندگان این توافق - فرانسه، بریتانیا، آلمان، چین و روسیه که مجموعاً به عنوان 1+5 شناخته می شوند - هدفشان کنترل برنامه هسته ای ایران و جلوگیری از آنچه بحران در خاورمیانه می‌خوانند، خواهد بود.