تاریخ: ۱۴۰۱/۵/۲۵
آخرین تحولات مذاکرات هسته‌ای؛ هفته آینده توافق برجام نهایی می‌شود؟
 
 

نبیله مسرالی، سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا، سخنگوی کمیسیون اروپا اعلام کرد که در حال «مطالعه» پاسخ ایران به «متن نهایی» تدوین شده از سوی اتحادیه اروپا برای احیای برجام هستند.

مسرالی در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفت: «ما پاسخ ایران را دوشنبه شب دریافت کردیم. در حال بررسی آن هستیم. اروپا در حال رایزنی با سایر شرکای توافق (ایالات متحده، بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه) درباره چگونه پیشرفت در این مسیر قرار داریم.»

ایرنا نیز امروز در گزارشی نوشت: «ایران در پاسخ به آخرین نسخه از پیش‌نویس توافق وین که از سوی اتحادیه اروپا ارائه شده است، نظرات خود را منتقل کرده است. آنطور که از لابلای مواضع تیم ایران پیداست، اختلافات بر سر سه موضوع است که ایالات متحده در دو مورد انعطاف شفاهی خود را بیان کرده اما باید در متن گنجانده شود. موضوع سوم هم به تضمین تداوم اجرای برجام برمی‌گردد، که به واقع‌بینی آمریکا برای تامین نظر ایران بستگی دارد.»

 
 
 احیای برجام با مذاکرات نتیجه محور - ایرنا
 

همچنین ایسنا به نقل از یک منبع مطلع نوشت که انتظار است تا دو روز آینده ایران به‌طور متقابل پاسخ طرف مقابل را دریافت کند.

محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌ کننده ایران در توییتی نوشت که «ایران نگرانی‌های خود را ابراز کرده است، اما حل مسائل باقی مانده چندان دشوار نیست.»

وی افزود: « نمی‌توانم بگویم که توافقی حاصل خواهد شد، اما نسبت به قبل به توافق نزدیک‌تر هستیم.»

 

 
 

از سوی دیگر میخائیل اولیانوف، مذاکره‌کننده ارشد روسیه درباره پاسخ ایران به متن پیشنهادی اروپا، آن را سازنده توصیف کرد و گفت که دیدار قریب‌الوقوع در سطح وزرای خارجه بعید نیست.

وی با این حال تاکید کرد که در حال حاضر توپ در زمین آمریکا است.

این مقام روس تصریح کرد «ایران پیشنهاد کرده در جریان اصلاح پیش‌نویس احیای توافق، تضمین‌های مربوط به حفظ آن در آینده تقویت شود. »

اولیانوف افزود که این متن محصول مشارکت همه طرف ها است و اتحادیه اروپا هیچ اختیاری برای اعلام موفقیت یا شکست مذاکرات را به صورت یکجانبه ندارد و ممکن است توافق نهایی بر سر احیای برجام تا هفته آینده حاصل شود.

 پیشتر وزارت امور خارجه ایران گفته بود که مذاکرات در وین برای بازگرداندن توافق هسته‌ای 2015 نتایجی را به همراه داشته، اما به طور کامل انتظارات تهران را برآورده نکرد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که طی چند روز مذاکرات با میانجیگری اتحادیه اروپا در پایتخت اتریش «پیشرفت قابل توجهی» حاصل شده است.

وی گفت: اما این پیشرفت به طور کامل پاسخگوی خواسته های قانونی جمهوری اسلامی ایران نبود و انتظارات دیگری از طرف های دیگر داشتیم که معتقد بودیم باید تامین شود.

کنعانی گفت: توافق می‌تواند در «آینده نزدیک» محقق شود، مشروط بر اینکه طرف‌های دیگر، به‌ویژه ایالات متحده، «خطوط قرمز» ایران را در نظر بگیرند و تضمین کنند که از مزایایی که در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) وعده داده شده بود برخوردار خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: مذاکرات داخلی در تهران در بالاترین سطوح ادامه دارد و تماس با بلوک اروپایی ادامه دارد.

پس از آخرین دور مذاکرات که در 8 آگوست به پایان رسید، اتحادیه اروپا آنچه را «متن نهایی» خواند منتشر کرد و از همه طرف‌ها خواست تا تصمیمات سیاسی لازم را برای نهایی کردن توافق اتخاذ کنند.

 
 امیرعبداللهیان: اگر آمریکا انعطاف نشان دهد، در روزهای آینده به نقطه توافق  می‌رسیم
 

 پیشتر حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه به خبرنگاران گفته بود که ایران تا پایان روز به طور رسمی «نظر نهایی» خود را درباره متن اروپایی به اتحادیه اعلام خواهد کرد.

حسین امیرعبداللهیان با بیان اینکه ایران منتظر «انعطاف پذیری» آمریکا در زمینه ضمانت‌ها است، گفت: «ما دنبال یک توافق خوب، پایدار و قوی هستیم، اما اگر طرف مقابل از «پلان بی» صحبت کند، ما هم پلان بی داریم».

در همین حال، محمد بن عبدالعزیز بن صالح الخلیفی، دستیار وزیر امور خارجه قطر در امور منطقه‌ای نیز روز شنبه در تهران حضور داشت تا در رابطه با مسائلی از جمله توافق هسته‌ای گفتگو کند.

یک روز بعد، وزارت خارجه قطر اعلام کرد که الخلیفی با رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تماس تلفنی داشته است.

دوحه از سال گذشته پیام‌هایی را بین تهران و واشنگتن مخابره کرده است و میزبان دو روز گفتگوهای غیرمستقیم بین دو کشور با میانجیگری اتحادیه اروپا در اواخر ژوئن بود که بدون پیشرفت به پایان رسید.

جوزپ بورل روز دوشنبه با انتشار پیامی توییتری از پایان مذاکرات خبر داده و گفته بود متن فعلی نهایی است و دیگر سر آن مذاکره نخواهد شد.


 بیشتر بخوانید