تاریخ: ۱۴۰۱/۵/۲۴
امیرعبداللهیان: اگر آمریکا انعطاف نشان دهد، در روزهای آینده به نقطه توافق می‌رسیم

به گزارش هاژه، وزیر خارجه ایران در مراسمی که بە مناسبت روز خبرنگار برگزار شدە بود، گفت: اگر آمریکا انعطاف را نشان دهد، در روزهای آینده به نقطه توافق می‌رسیم.

امیرعبداللهیان افزود: به هیچ وجه سیاست خارجی خود را به هیچ بلوکی گره نخواهیم زد، بلکه آن را به منافع ملی گره می‌زنیم. تعامل را در چارچوب سیاست خارجی متوازن می‌دانیم. همه اروپا را سه کشور عضو برجام ندیدیم. در حوزه‌های دیگر توانستیم همکاری با اروپا را تا حدی پیش ببریم که برخی شرکت‌های اروپایی در ایران اقدام به فعالیت کردند.

وی تاکید کرد: دولت، کشور را به برجام گره نخواهد زد، حتی اگر فردا برجام به نتیجه رسید و حتی اگر خوب و به درستی کار کرد تحریم‌های ثانویه برداشته شده و تحریم‌های اولیه پابرجاست. بی‌اثر کردن تحریم‌های اولیه را باید دنبال کنیم.  آن‌ها از «پلان بی» صحبت می‌کنند ولی ما هم پلان بی خود را داریم. این موضوع باید از طریق مذاکرات به نتیجه برسد.

وزیر خارجه ایران در مورد طولانی‌شدن مذاکرات گفت؛ یکی از دلایلی که مذاکرات طولانی شده، به این خاطر است که نمی‌خواهیم از خطوط قرمز عبور کنیم. در نقطه‌ای هستیم که شاید در شروع پایان توافق هستیم ولی اینکه این موضوع چقدر می‌تواند زمان ببرد بستگی به طرف آمریکایی دارد.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: درباره سه موضوع با آمریکا در حال تبادل پیام هستیم و طی روزهای آینده آخرین نظرات خود را اعلام می‌کنیم. به آمریکا گفتیم اگر نظرات ما روی این سه موضوع که نظرات منطقی است رعایت شود، آمادگی داریم وارد مرحله اعلام توافق بشویم و نشست جمع بندی را برگزار کنیم. ما در همه مراحل مذاکرات در موضوعاتی که می‌توانستیم انعطاف نشان دهیم نشان دادیم. آمریکا به خوبی می‌داند چقدر انعطاف نشان دادیم. الان نوبت انعطاف طرف آمریکایی است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تا ۱۲ امشب آخرین جمع‌بندی خود را به صورت مکتوب به هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا ارائه می‌دهیم. اگر واکنش آمریکا با واقع‌بینی و انعطاف باشد توافق رخ می‌دهد و اگر آمریکا انعطاف نشان ندهد باید بیشتر گفت‌وگو کنیم.