تاریخ: ۱۴۰۱/۵/۲۲
عملیات خواناسازی بقایای معماری تپه قالایچی بوکان پایان یافت
 مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی گفت: عملیات خواناسازی بقایای معماری تپه قلایچی بوکان پس از یک ماه پایان یافت.
 
به گزارش هاژه، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی، جلیل جباری افزود: برای اجرای این عملیات یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال هزینه شده است.
وی اضافه کرد: در این عملیات آواربرداری اطراف بقایای معماری، خواناسازی و همین‌ طور عملیات استحفاظی بخشهایی از بقایای معماری انجام شد.
 تپه قلایچی بوکان دارای یک لایه فرهنگی مربوط به مانایی‌ها است و تاکنون چندین ساختمان از این دوره مورد مطالعات باستان‌شناسی قرار گرفته شده که ساختمان اول در مرکز تپه واقع شده و دارای اتاق‌های متعدد بوده که در کف و دیوار نقاشی‌های گیاهی، هندسی و انسانی داشته است.
تپه قلایچی مربوط به عصر آهن است که در شهرستان بوکان و در روستای قالایچی واقع شده است؛ این اثر در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۳۸۲۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.
حدود ۴۰۰ آجر لعابدار در این منطقه تاکنون کشف شده است که نشان از اهمیت بالای قلایچی و به احتمال زیاد این منطقه همان شهر "زیرتو" یا "ایزیرتو" پایتخت مانایی‌ها است.