تاریخ: ۱۴۰۱/۵/۱۳
کسی مسوولیت کمبود داروی بیهوشی در مهاباد را برعهده نمی‌گیرد

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، درحالیکه کمبود داروی بیهوشی در مهاباد صدای انتقاد همه را درآورده، دانشگاه علوم پزشکی و مسوولان درمانی مهاباد سکوت اختیار کرده‌اند.

چند ماهی است که ارائه خدمات در تنها بیمارستان شهرستان مهاباد صدای شهروندان و حتی کادر درمانی را درآورده است.

فرسودگی این بیمارستان موضوع جدیدی نیست و سالهاست فرسودگی ابنیه و حتی تجهیزات آن بارها مورد انتقاد قرار گرفته است، از دیوار و کف‌ سالن‌های ترک خورده تا خرابی آسانسور، سیستم گرمایشی، سرمایشی و حتی شیرآلات و تخت‌های بیمارستانی تنها بخشی از مشکلاتی است که روزانه تصاویر آن از سوی شهروندان برای هاژه ارسال می‌شود.

بعد از چند سال تعلل و برنامه‌ریزی در ساماندهی حیاط بیمارستان مهاباد، ایجاد موانع عجیب و غریب در آن به نقل محافل شهروندان تبدیل شده است، برخی شهروندن به کنایه از حیاط بیمارستان مهاباد به عنوان پیست پرش از موانع و یا میدان مسابقات اسب‌سواری نام می‌برند.

این روزها کمبود دارو و اقلام بیمارستانی آنهم در آغاز پیک هفتم کرونا بار دیگر انتقادهای شهروندان را درپی داشته است، چند هفته‌ای است که شهروندان از افزایش هزینه‌ها و کمبود داروهای بیمارستانی در این شهرستان انتقاد می‌کنند.

شهروندان زیادی در تماس با هاژه گفته‌اند، وقتی به عنوان همراه به بیمارستان مراجعه کرده‌اند حتی چند دقیقه نتوانسته‌اند بیمار را همراهی کنند چراکه برای ساده‌ترین دارو و اقلام باید سرگردان داروخانه‌های شهرستان شوند و آن را با هزینه چند برابر تهیه کنند، در صورتیکه اگر این اقلام در بیمارستان بخوبی تأمین و خریداری می‌شد، هزینه بستری بیمارشان تا 80 درصد کمتر می‌شد.

مشکلات درمانی شهرستان مهاباد تنها به این موراد خلاصه نشده و در چند روز گذشته کمبود داروی بیهوشی بشکل گسترده‌ای به مشکلات شهروندان و مراجعین بلوک درمانی جنوب استان افزوده شده است، شهروندان زیادی از مهاباد و سایر شهرهای همجواز از نبود داروی بیهوشی در این بیمارستان انتقاد کرده‌اند.

تماس خبرنگار هاژه با مسوولان بیمارستان مهاباد نیز نتیجه چندانی نداشت و مسوولان در این باره اظهار نظر مشخصی نکردند و علت اصی مشکلات کمبود داروی بیهوشی را به سهیمه پایین و عدم عرضه این دارو از سوی شرکت‌های توزیع دارو و ربط دادند.

آمار مشخصی برای نیازمندی بیمارستان مهاباد به داروی بیهوشی اعلام نشده است ولی آنچه مشخص است، نیاز شهرستان چند برابر بیشتر از سهیمه‌ای است که دانشگاه علوم پزشکی در اختیار آنها می‌گذارد و بیمارستان نیز قادر به تأمین و خرید داروها از شرکت توزیع دارو نیست.

پیگیری‌های خبرنگار هاژه حاکی از آن است دانشگاه علوم پزشکی سوءمدیریت در مهاباد را علت اصلی می‌داند و شهرستان نیز پایین بودن سهمیه این شهرستان در دانشگاه علوم پزشکی را علت اصلی می‌داند.

در این بین هیچ نهادی بصورت کامل مسوولیت کمبود داروی بیهوشی در بیمارستان مهاباد را برعهده نمی‌گیرد، اما این مشکل هر علتی که داشته باشد، مربوط به دانشگاه علوم پزشکی به عنوان متولی اصلی حوزه درمان شهرستان است.

برخی منابع به هاژه گفته‌اند که شهرستان مهاباد سهیمه 30 عدد داروی بیهوشی در ماه را دارد درحالیکه نیاز اصلی آن نزدیک به 100 عدد در ماه می‌رسد، معلوم نیست که بخش تأمین داروی بیمارستان مهاباد در خرید اقلام جدیت لازم را نداشته یا دانشگاه علوم پزشکی ارومیه نسبت به کمبود این دارو در مهاباد بی توجه است.

درحال حاضر شهروندان زیادی همچنان در صف انتظار عمل جراحی قرار دارند و گفته‌های مسوولان که برخی عمل‌ها اگر به تأخیر بیافتد مشکلی ایجاد نمی‌کند، برای افرادی که تورم لحظه به لحظه دارو و اقلام بیمارستانی را رصد می‌کنند و ماه‌ها برای انجام عمل جراحی برنامه‌ریزی کردند، چندان قانع کننده نیست.