تاریخ: ۱۴۰۱/۴/۴
آمار حیوان گزیدگی در مهاباد اعلام شد
پژمان اسمعیل نژاد

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، مسوول واحد مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت مهاباد از ثبت 180 مورد حیوان گزیدگی در سه ماهه اول سال‌جاری در این شهرستان خبر داد.

وسیم چالشی در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: در سه ماهه نخست سال‌جاری بیش از 180 مورد حیوان گزیدگی در شهرستان مهاباد ثبت شده که از این تعداد دست کم 10 نفر بدلیل شدت جراحات در بیمارستان بستری شده‌اند.

وی افزود: برای تمامی این افراد اقدامات اولیه ازجمله واکسن، تجویز سرم ضد هاری و شست و شوی زخم انجام شده است.

چالشی تصریح کرد: بیماری هاری جزو بیماری‌های خطرناک و لاعلاج است که در صورت ابتلای فرد به آن، درمانی وجود ندارد، لذا اقدامات درمانی باید برای همه افرادی که بدلیل حیوان گزیدگی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند انجام شود.

مسوول واحد مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت مهاباد در ادامه با اشاره به آمار حیوان گزیدگی در سال‌های گذشته اضافه کرد: در سال گذشته 500 مورد، در سال 99 تعداد 520 مورد، در سال 98 تعداد 480 مورد، در سال 97 تعداد 400 مورد و در سال 96 تعداد 390 مورد حیوان گزیدگی در شهرستان مهاباد ثبت شده که بخش عمده آن مربوط به سگ است.

قاسم امینی رییس مرکز بهداشت مهاباد نیز در این‌رابطه اظهار کرد: آمارهای چند سال اخیر روند خوشبینانه‌ای را نشان نمی‌دهد و سگ‌های بلاصاحب شهرستان مهاباد به یکی از مشکلات اصلی حوزه بهداشتی شهر تبدیل شده‌اند.

وی افزود: تشویق شهروندان به غذا دادن به حیوانات و همچنین پسماندهای دامی و طیور مرغ زنده که در روانه سطل‌های زباله در سطح شهر می‌شود، علاوه بر ایجاد آلودگی و شیوع بیماری به افزایش جمعیت سگ‌های بلاصاحب شهرستان نیز منجر شده است.

امینی تصریح کرد: با توجه به اینکه کمربند هاری از شهرستان مهاباد می‌گذرد، افزایش چشمگیر سگ‌های بلاصاحب در این شهرستان پتانسیل تبدیل شدن به یک تهدید را دارد، لذا نیازمند عزمی جدی برای ساماندهی در این زمینه هستیم.

 عکس تزئینی است.