تاریخ: ۱۴۰۱/۳/۲۲
۷۰ قلم شی تاریخی قاچاق در سنندج کشف و ضبط شد
به گزارش هاژه به قل از ایرنا، فرمانده یگان‌ حفاظت اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی،گردشگری و صنایع‌ دستی کوردستان گفت: ۷۰ قلم انواع شی تاریخی و بدلی قاچاق در سنندج کشف و ضبط شد.
به‌ گزارش ایرنا، سرهنگ رسول مرادی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران استان اظهار داشت: در پی گزارش‌ واصله پلیس امنیت اخلاقی فرماندهی انتظامی استان کوردستان مبنی بر کشف تعدادی شی مشکوک به عتیقه‌ در منزل شخصی بلافاصله نیروهای یگان به محل اعزام شدند.
وی افزود: پس از حضور در محل، ۷۰ قلم شی تاریخی و تقلبی توسط این یگان ضبط و متهم همراه با پرونده به مراجع قضایی تحویل داده شد.
فرمانده یگان‌ حفاظت اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی کوردستان ادامه داد: این اشیا شامل ۶۳ عدد سکه برنجه قرون اول اسلامی، یک سکه نقره طرح دوره اشکانی و ریتون با طرح سر بز کوهی بدل از ریتون‌های هزاره اول، گلدان مسی با نقش گوزن بدل هزاره اول، ریتون مسی با نقش سه عدد کله قوچ بدل ریتون‌های هزاره اول، سکه پهلوی یادبود نوروز ۱۳۳۸، سکه یادبود تاج‌گذاری محمدرضا پهلوی ۱۳۴۶ و قطعات سفال دیزی خاکستری مربوط به هزاره اول میلادی بود.
سرهنگ مرادی با بیان اینکه متهم به‌ وسیله این اشیا قصد کلاهبرداری از افراد را داشته است، اضافه کرد: براساس اعلام کارشناس میراث‌ فرهنگی استان، ارزش ریالی اشیاء مکشوفه ۲ میلیارد و ۴۳۴ میلیون ریال برآورد شده است.
وی یادآور شد: شهروندان در صورت اطلاع از فعالیت‌ غیرمجاز افراد سودجو و سوداگران میراث‌ فرهنگی، مراتب را در اسرع وقت به اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی کردستان گزارش دهند و ما را در حفاظت و پاسداری از این سرمایه ملی یاری کنند.
تاکنون ۲ هزار اثر شامل آثار تاریخی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول(بناها، محوطه و تپه‌ها)، قنات و مکان‌های طبیعی در استان کوردستان شناسایی شده که از این تعداد ۹۵۰ اثر آن به ثبت ملی رسیده است.
عکس تزئینی است.