تاریخ: ۱۴۰۱/۲/۶
تا به امروز آمریکا چه تسلیحاتی به اوکراین فرستاده است؟
 
 

از توپخانه‌های سنگین گرفته تا پهپادهای تاکتیکی و خودروهای زرهی، آمریکا از آغاز حمله روسیه به اوکراین، ۳.۴ میلیارد دلار به کی‌یف کمک نظامی کرده است.

به گزارش هاژه، به نقل از شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی، تازه‌ترین بسته کمکی نظامی به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار، که هشتمین بخش کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین است، پس از هشت هفته جنگ و در حالی ارسال می‌شود که نیروهای روسیه در تدارک حمله‌ای جدید به شرق و جنوب اوکراین هستند.

در زیر نگاهی به تجهیزاتی می‌اندازیم که آمریکا از آغاز جنگ تا کنون به اوکراین فرستاده است.

 

 
 

پهپاد

در تازه‌ترین بسته امنیتی آمریکا، ۱۲۱ فروند سامانه پهپادی «فونیکس گوست» مشاهده می‌شود.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون روز پنجشنبه (یکم اردیبهشت) گفت، نیروی هوایی آمریکا «سریعا این پهپادها را با توجه به نیازهای اوکراینی‌ها توسعه داد.»

کربی گفت: این پهپادها توانایی‌های مشابه پهپادهای شلیک‌شونده را فراهم می‌کنند، مشابه، اما دقیقا با آن‌ها یکسان نیستند. تفاوت‌های دیگری در مقیاس توانایی‌های فونیکس گوست وجود دارد، اما در حال حاضر نمی‌توانم وارد جزئیات آن شوم.

کربی در یک کنفرانس خبری گفت، این پهپادها توسط شرکت هوافضای «Aevex» در کالیفرنیای آمریکا تولید می‌شوند و در حال حاضر در انبار تسلیحاتی آمریکا قرار دارند. زمانی که این پهپادها به منطقه برسند، سربازان آمریکایی باید به نیروهای اوکراین طریقه کار با آن‌ها را آموزش دهند. این سخنگو زمان مشخصی برای ارسال این پهپادها به اوکراین ارائه نکرد.

آمریکا همچنین وعده داده تا دست کم ۳۰۰ پهپاد شلیک‌شونده به اوکراین بدهد. این سلاح، دو نسخه دارد، نسخه ۳۰۰ و نسخه ۶۰۰. هنوز مشخص نیست که کدام یکی از این دو نسخه به اوکراین می‌رسد.

پرتاب‌های شلیک‌شونده طراحی شده‌اند تا به عنوان پهپادی یکبار مصرف یا «کامیکازی» استفاده شوند.

نسخه ۳۰۰ این پهپاد طراحی شده تا اهداف کوچک را تا فاصله حداکثر ۱۶ کیلومتر هدف قرار دهد، تنها کمی بیشتر از دو کیلوگرم وزن داشته و می‌تواند در یک کوله‌پشتی جای گیرد. نسخه ۶۰۰ اما، برای نابودی تانک و خودروهای زرهی طراحی شده، حدودا ۵۵ کیلوگرم وزن داشته و برد آن بیش از ۶۴ کیلومتر است.

 

 
 

خودروهای تاکتیکی و زرهی

آمریکا متعهد شده تا صدها دستگاه خودروی زرهی به اوکراین ارسال کند، از جمله ۲۰۰ دستگاه خودروی زرهی «ام۱۱۳» و ۱۰۰ دستگاه خودروی زرهی چرخدار چند منظوره با تحرک بالا.

آمریکا همچنین دست کم ۷۲ خودروی تاکتیکی را به حمل توپ‌های هویتزر ۱۵۵ میلیمتری ارتش و نیروی دریایی آمریکا در صحنه نبرد اختصاص داده است.

 

 
 

توپخانه سنگین

دو بسته آخر کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین شامل ۹۰ سامانه توپخانه‌ای هویتزر بود. این‌ها نخستین توپخانه‌های شناخته‌شده هستند که از آمریکا به اوکراین می‌رود.

پنتاگون تایید کرد که نیروهای اوکراینی باید در کنار نیروهای آمریکایی تمرین ببیند تا بتوانند از توپ‌های هویتزر استفاده کنند. پنتاگون اخیرا اعلام کرد که آموزش این نیروها از قبل آغاز شده و در موقعیتی خارج از اوکراین، اما در همان منطقه در جریان است.

واشنگتن علاوه بر سامانه هویتزر، حدود ۱۸۴ هزار گلوله توپ هم به اوکراین فرستاده است.

 

 موشک و دیگر سامانه‌های ضدزره

در صدر تجهیزات درخواستی اوکراین، تسلیحات ضدزره متحرک "جاولین" قرار دارد. تا به امروز، آمریکا حدود ۶۰۰۰ موشک جاولین را به اوکراین ارسال کرده است.

علاوه بر این، آمریکا متعهد شده تا تقریبا ۲۰۰۰ سامانه موشکی ضدهوایی «استینگر»، ۶۰۰۰ سامانه ضدزره متحرک «ای‌تی۴» و دیگر سامانه‌های راکتی هدایت‌شونده لیزری را به اوکراین ارسال کند.

 

هواپیما و رادار

آمریکا توافق کرده تا ۱۱ فروند بالگرد «می-۱۷» روسی را که زمانی قرار بود به افغانستان بروند، به اوکراین ارسال کند.

می-۱۷ بالگردی برای جابجایی نیروهاست که همچنین می‌تواند به توپ و راکت مجهز شود تا حمله یا پشتیبانی نزدیک هوایی انجام دهد.

ارتش آمریکا همچنین وعده داده تا ۱۰ عدد از رادارهای ضدتوپخانه «AN/TPQ-۳۶» که قابلیت جابجایی بالایی دارند را به اوکراین بفرستد. این سامانه می‌تواند خمپاره، گلوله توپخانه و راکت را در برد کم شناسایی کند.

رادارهای «AN/MPQ-۶۴ Sentinel» نیز به مناقشه اوکراین پیوسته‌اند. سامانه "سنتینل" به‌گونه‌ای طراحی شده است که در صورت تشخیض هواپیما، هلیپوکتر، پهپاد یا موشک متخاصم، به سامانه‌های سامانه‌های دفاع هوایی خطر مقدم هشدار دهد.

 
 
 

تفنگ و مهمات

پنتاگون حدودا ۴۰ میلیون گلوله اسلحه سبک و بیش از ۵۰۰۰ هزار تفنگ، ۱۰۰۰ کلت، ۴۰۰ مسلسل و ۴۰۰ شاتگان ارسال کرده است.

آمریکا همچنین بیش از یک میلیون نارنجک، خمپاره و گلوله توپخانه به اوکراین فرستاده است.

 

تجهیزات حفاظتی

تا به امروز، آمریکا ۳۰ هزار دست زره و کلاه جنگی به نیروهای اوکراینی تحویل داده است.

علاوه بر این، آمریکا همچنین سربازان اوکراینی را به دستگاه‌های دید در شب، سامانه‌های تصویربرداری حرارتی و دیگر تجهیزات جنگی دیداری مجهز کرده است.

آمریکا همچنین تجهیزات پزشکی و تجهیزات مورد استفاده برای کمک به تخلیه نظامی را به اوکراین ارسال کرده است. علاوه بر این، صدها تجهیزات حفاظتی شیمیایی، بیولوژیکی، رادیولوژیکی و هسته‌ای نیز انبارهای آمریکا را به مقصد اوکراین ترک کرده‌اند.