تاریخ: ۱۴۰۱/۱/۲۱
خیر مهابادی آزادی 3 محکوم مالی غیرعمد را تقبل کرد

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، طی مراسمی با حضور مسوولان شهرستان مهاباد از 51 خیر مهابادی که در آزادی زندانیان شهرستان نقش داشتند، تجلیل شد.

در طرح شهید خاتم سلیمانی که در زمستان سال گذشته در این شهرستان با مشارکت خیرین برگزار شد، شهرستان مهاباد رتبه اول استان را کسب کرد و خیرین سایر استان‌های کشور ازجمله کرمانشاه، تهران و... نیز در این امر خیر شرکت کردند.

در این مراسم از 51 خیر مهابادی تجلیل شد و گروه دف نوازی عرفان نیز به مولودی‌خوانی پرداختند.

جواد بنایی رییس دادگستری شهرستان مهاباد در حاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: در سال گذشته 3 میلیارد و 500 میلیون تومان از سوی خیرین مهاباد برای آزادی زندانیان این شهرستان جمع آوری شد که زمینه آزادی 9 نفر از محکومین مالی غیر عمد را فراهم کرد.

وی افزود: در سال گذشته از 17 محکوم مالی غیر عمد شهرستان 9 نفر آزاد شده‌اند و کمک‌های جمع آوری شده در این شهرستان نه تنها از تمام شهرستان‌های آذربایجان غربی، بلکه 2 برابر کمک‌های جمع آوری شده در مرکز استان بود.

ماموستا عبدالسلام امامی، امام جمعه شهرستان مهاباد نیز در این مراسم با اشاره به جایگاه والای خیرین و اشاره به آیاتی از قرآن اظهار کرد: خیرین مهاباد بدلیل تواضعی که دارند، حتی در این جلسه نیز با اکراه حضور یافته‌اند.

وی با بیان اینکه خیرین موکریان به ویژه مهاباد در تاریخ همیشه سرآمد بوده‌اند، افزود: بنا بر آیات می‌توان گفت همانگونه که خیرین دست نیازمندان را گرفته‌اند، خداوند نیز دست آنها را گرفته و گره‌های زندگی و قیامت آنها را با این اقدام باز خواهد کرد.

امیر قادری فرماندار مهاباد نیز در حاشیه این مراسم به خبرنگار هاژه گفت: خیرین مهابادی همواره مسوولان و مردم را با حرکت‌های خیرخواهانه غافلگیر کرده‌اند، حتی در همین جلسه که برای تجلیل از خیرین برگزار شده، حاج مصطفی فتاحی از خیرین خوشنام شهرستان آزادی 3 زندانی دیگر را تعهد کرد.

وی افزود: سابقه چندین سال مهاباد در امور خیر نشان داده که خیرین این شهرستان همواره سرآمد تمام شهرستان‌ها هستند و امیدوارم این سنت حسنه در بین اقشار مختلف اشاعه یابد.

قادری تصریح کرد: با توجه به ظرفیت‌های شهرستان، این آمادگی وجود دارد که زندانیان آزاد شده، توسط سازمان فنی و حرفه‌ای و میراث فرهنگی برای کسب تخصص آموزش ببینند و وارد بازار کار شوند.

بایرام شهبازی رییس اداره زندان شهرستان مهاباد نیز در گفتگو با خبرنگار هاژه ضمن تقدیر از نقش رسانه هاژه در آزادسازی محکومان مالی غیرعمد، اظهار کرد: خیرین از تهران و کرمانشاه و سایر شهرهای کشور با مشاهده پوشش زنده و لحظه به لحظه جمع آوری کمک برای زندانیان مهابادی از رسانه هاژه، اعلام آمادگی کرده و با مبالغ 200 میلیون تومانی، 100 میلیون تومانی و ... در این طرح مشارکت کرده‌اند.

وی افزود: محکومان مالی غیرعمد شامل آندسته از زندانیانی هستند که تنها بدلیل بدهی در زندان بسر می‌برند و اکثرا بدلیل ورشکستگی و تصادف در حبس هستند، لذا شرایط آنها از سایر زندانیان دیگر متفاوت است.

شهبازی تصریح کرد: در روزهای آینده و در ماه مبارک رمضان نیز مراسم گلریزان برای آزادسازی و کمک به محکومان مالی غیرعمد برگزار خواهد شد.

وی مشارکت خیرین شهرستان در آزادسازی محکومان مالی غیرعمد در مهاباد را غیرقابل وصف خواند و از تمامی کسانیکه در این طرح مشارکت داشته‌اند، تقدیر و تشکر کرد.

حاج مصطفی فتاحی خیر مهابادی نیز در این مراسم به هاژه گفت: سال گذشته آزادی 5 زندانی شهرستان مهاباد را نذر کردم و با آزادی 2 نفر از آنها در ماه‌های گذشته، در این مراسم نیز کمک به 3 محکوم مالی غیرعمد را برای رضای خدا قبول کردم.

وی که از ذکر تعداد محکومان مالی غیرعمد آزاد شده امتناع کرد، دلیل اصلی مشارکت در آزادی زندانیان را شادی خانواده زندانیان برای آزادی سرپرستشان اعلام کرد و گفت: دورهمی‌های خانواده همواره احساس آزادی و رهایی از بند لذت غیر قابل وصفی دارد و من همواره دوست دارم این احساس خوشایند برای خانواده زندانیان نیز فراهم شود.