تاریخ: ۱۴۰۰/۱۰/۱۸
غائله سگ‌های بلاصاحب و مسوولیت شهروندان

معضل ساماندهی سگ‌های بلاصاحب مهاباد برآیند و محصول تصمیمات نادرست چندین دوره متناوب مدیریت شهری و فرهنگ نادرست شهروندان این شهر در مواجهه با آنان است. مدت مدیدی‌ست که حملات پی‌درپی سگ‌های بلاصاحب به شهروندان مهابادی، ساماندهی و حل این معضل را به مطالبەای جمعی و عمومی از سوی شهروندان تبدیل کردە است.

 سال ١٣٩٨ شهرداری مهاباد با همکاری انجمن مردم‌نهاد حامیان ژین مهاباد نسبت به احداث یک سایت نگهداری سگ‌های بلاصاحب اقدام کرد. سایتی که قرار بود در مدت کوتاهی سگ‌های بلاصاحب را جمع‌آوری و پس از انگل‌تراپی، واکسیناسیون و عقیم‌سازی، آنها را دوباره به فضای شهری بازگرداند. اما پس از برملاشدن فساد مالی عدەای از اعضای شورا، دستگیری‌ آنها و انحلال این نهاد، این سایت نگهداری و عقیم‌سازی سگ‌های بلاصاحب بود که عقیم شد.

پس از روی کار آمدن دوره ششم شورای اسلامی شهر مهاباد، امیدها برای ساماندهی این معضل زنده شد. شهردار جدید مهاباد، در روز مراسم تحلیف، از برنامەهایش برای ساماندهی این اوضاع سخنی به میان نیاورد و تنها به ایراد این سخن که «حرفهایم را در میدان عمل می‌زنم» بسنده کرد.

در کمتر از یک‌ ماه، سایت ٣٥٠٠ متری نگهداری سگ‌های بلاصاحب واقع در ٣ کیلومتری جاده مهاباد به سمت روستای پیربله بازسازی و تجهیز شد. سه فضای سرپوشیده جداگانه برای جداسازی، عقیم‌سازی و سپری کردن دوران نقاهت سگ‌های عقیم‌شده احداث شد. دیوارهای سایت ارتفاع یافت. راهروی دسترسی به طول ١٤٠ متر احداث، مسیر دسترسی بازسازی و سپس زندەگیری سگ‌ها از سرگرفته شد.

معاونت خدمات شهری شهرداری مهاباد در مورد آمار زنده‌گیری سگ‌های بلاصاحب به خبرنگار هاژه گفت: در طول یک ماه گذشته بیش از ١٥٠ قلاده سگ‌ بلاصاحب در فضای شهری مهاباد جمع‌آوری و به سایت نگهداری این سگ‌ها تحویل دادە شدەاند.

به گفته وی: در حال حاضر بیش از ٢٣٠ قلاده سگ در سایت پیربله نگهداری و مراحل بعدی از جمله: واکسیناسیون و عقیم‌سازی توسط انجمن حامیان ژین و برخی از نهادهای ذیربط انجام خواهد گرفت.

همزمان با برخی وظایف که برعهده نهاد‌های مسوول و اعضای کارگروه کنترل حیوانات ناقل بیماری‌ست، شهروندان نیز در مواجهه با این سگ‌ها مسوول‌اند. غذا دادن به سگ‌ها و بسیاری دیگر از حیوانات غیر خانگی، آنها را به انسان و جامعه انسانی وابسته می‌کند. همچنین عدم تفکیک زباله‌ها باعث می‌شود که یک منبع غذایی برای سگ‌ها به آسانی در دسترس باشد که نهایتا منجر به تشکیل جمعیت‌های مازاد و شیوع بیماری‌های مسری می‌شود. اخیرا شهرداری مهاباد با انتشار اطلاعیەای از شهروندان خواسته که در یک ساعت مقرر (٢٢ الی ٢ بامداد) پسماندهای خانگی خود را جلو درب بگذارند. این کار پس از کمک به بهداشت عمومی، ساماندهی وضعیت جمع‌آوری و حمل پسماند‌های خانگی، منابع غذایی سگ‌های بلاصاحب را حذف می‌کند. امری که قبل از کمک به سلامت جامعه، یک نوع کمک به این سگ‌ها نیز تلقی شده و وابستگی آنان به انسان را از بین می‌برد.