تاریخ: ۱۴۰۰/۱۰/۶
راه ارتباطی 25 روستای محصور در برف مهاباد بازگشایی شد

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان مهاباد از بازگشایی راه ارتباطی 25 روستای محصور در برف این شهرستان خبر داد.

محسن خادمی در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: تمامی محورهای روستایی این شهرستان در چند روز گذشته بازگشایی شده و شب گذشته  راه ارتباطی جانداران آخرین مسیر محصور در برف نیز بازگشایی شد.

وی افزود: در چند روز گشته به علت بارش مستمر برف برخی محورهای روستایی صعب العبور و مرتفع شامل اوزندره، گرده‌بردان، امین آباد، قزلجه، درمان، حه‌وت ته‌وانان و ساره‌وانان 2 الی 3 بار برفروبی شد و گردنه خوله پوله نیز 5 بار برفروبی شده است.

خادمی تصریح کرد: محور آفان به جانداران و همچنین مسیر گاگش بیشترین میزان بارش برف و کولاک را تجربه کرد و برای رفاه حال روستائیان، این مسیر نمک پاشی هم شد، با اینحال راه ارتباطی مسدود شده 25 روستای این شهرستان تماما بازگشایی شده و تردد در تمامی مسیرها امکان پذیر است.

رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان مهاباد در ادامه با بیان اینکه تردد در تمامی محورهای مواصلاتی و روستایی شهرستان در جریان است، اظهار کرد: تردد در محور مهاباد – بوکان(برهان) در جریان است، اما مه غلیظ دید افقی را 50 متر کاهش داده و به علت برودت هوا و شبنم جاده‌ای، جاده لغزنده است، لذا به شهروندانی که قصد تردد در این مسیر را دارند توصیه می‌شود، با رعایت فاصله طولی استاندارد و سرعت مطمئنه رانندگی کنند.

وی افزود: در محور مهاباد - سردشت در گردنه جواله رشان نیز دید افقی به علت مه غلیظ 50 متر و در گردنه زمزیران به طول 5 کیلومتر، دید افقی به 30 متر کاهش یافته، لذا به شهروندان توصیه می‌شود به علت کولاک از سفرهای غیرضروری در این مسیر خودداری نمایند و در صورت تردد، ضمن بهمراه داشتن زنجیر چرخ، سوخت کافی و جیره خشک، از سالم بودن سیستم گرمایشی و برف پاک کن خودرو اطمینان حاصل کنند.

خادمی با اشاره به اینکه 62 پرسنل راهداری با 37 دستگاه سنگین، نیمه سنگین و سبک در تمامی محورهای مواصلاتی و روستایی این شهرستان درحال انجام برفروبی و ایمن‌سازی جاده‌ها هستند، تصریح کرد: نیروهای راهداری در 4 راهدارخانه ثابت کله‌کاوی، کیتکه، بخش مرکزی و قره‌بلاغ مستقر هستند و بخشی از نیروها نیز در راهدارخانه‌های سیار آفان، حاجی مامیان و دارلک مستقر شده‌اند.

وی گستردگی مسیرها، پراکندگی روستاها و صعب العبور بودن مسیرها را علت اصلی انسداد راه‌های روستایی و بعضا تعلل در برفروبی اعلام کرد و گفت: با امکانات و ظرفیت موجود نمی‌توان 230 کیلومتر راه اصلی شریانی  و 640 کیلومتر حوزه روستایی را در یک روز برفروبی کرد، لذا برفروبی مسیرها اولویت بندی شده و بر اساس اولویت عملیات برفروبی انجام می‌شود.

وی افزود: برفروبی جاده‌ها شریانی مهاباد به مرکز استان، میاندوآب، بوکان، سردشت در درجه اول و بعد از آن طبق اشل جهانی روستاهایی که در آن بانوان باردار سکونت دارند در اولویت قرار می‌گیرند و این امر با هماهنگی بین شبکه بهداشت و درمان شهرستان و راهداری صورت می‌گیرد.

خادمی تصریح کرد: برفروبی محورهای روستایی بعد از جاده‌های شریانی شهرستان در دستور کار قرار خواهند گرفت و تعلل ایجاد شده برای برفروبی برخی روستاها نیز بر همین اساس است، با این حال 30 دستگاه بصورت مستمر در محورهای شهرستان عملیات برفروبی را برعهده دارند.