تاریخ: ۱۴۰۰/۶/۱۶
شش زندانی فلسطینی از زندان اسرائیلی فرار کردند
 
 

شش شبه نظامی فلسطینی روز دوشنبه در فراری به سبک فیلم‌های هالیوودی از زندانی فوق امنیتی در اسرائیل خارج شدند. زندانیان از سوراخ کف سلول خود به بیرون رفتند و فلسطینی‌ها در خیابان‌ها جشن گرفتند.

پس از گزارش کشاورزانی در شمال اسرائیل مبنی بر روئیت «چهره‌هایی مشکوک» در ساعات اولیه صبح در مزارعشان به نیروهای امنیتی، مسئولان زندان از ماجرا با خبر شدند.

زندانیان از کف توالت سلول خود تونلی کنده بودند که به سوراخی در فاصله چند صد متری خارج دیوارهای زندان منتهی می‌شود.

 
 فرار اسیران فلسطینی، بنت را خشمگین کرده/ فراخواندن ۴ گردان (+تصاویر)
 

بر اساس تصاویر منتشر شده، ماموران یک سوراخ کوچک در زیر سینک دستشویی سلول این زندانیان و یک سوراخ دیگر در وسط جاده ای در اطراف زندان پیدا کردند.

سایت اسرائیلی جروزالم‌پست گزارش داد که زندانیان از یک قاشق فلزی زنگ‌زده که پشت یک پوستر پنهان شده بوده، استفاده می‌کردند.

سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل (شین بِت) معتقد است که این زندانیان با کمک تلفن همراهی که مخفیانه به داخل زندان منتقل شده با افرادی خارج از زندان هماهنگ بودند و یک خودرو آنها را پس از خروج از تونل سوار کرده و برده است.

ساعاتی پس از فرار این زندانیان، مقامات زندان برخی از دیگر زندانیان فلسطینی را به زندان‌های دیگر منتقل کردند، زیرا می ترسیدند که تونل‌های مشابهی حفر شده باشد.

 
 سریال «فرار از زندان» در اسرائیل واقعی شد! + فیلم
 

یکی از زندانیان فراری، از رهبران سابق «گردان‌های شهدای الاقصی» شاخهٔ نظامی جنبش فتح است و پنج نفر دیگر از اعضای گروه جهاد اسلامی فلسطین هستند.

چهار نفر از فراریان به اتهام برنامه‌ریزی یا انجام حملاتی که منجر به کشته شدن اسرائیلی ها شده است، محکوم به حبس ابد بودند. یکی دیگر تحت دستور ویژه بازداشت به سر می‌برد و ششمین فراری منتظر صدور حکم خود در دادگاه بود.

دفتر نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، گفته که او با وزیر امنیت داخلی اسرائیل صحبت کرده  و «تاکید کرده» که این یک حادثه مهم است که برای یافتن فراریان به تلاش همه جانبه نیروهای امنیتی نیاز دارد.

 
 جزئیاتی از فرار شش اسیر فلسطینی از زندان رژیم صهیونیستی | خبرگزاری فارس
 

بر اساس گفته‌های سخنگوی پلیس اسرائیل، زندانیان فراری احتمالا به بخشِ شمالیِ کرانه باختری گریخته و در آنجا پنهان شده باشند. 

در غزه، طرفداران جهاد اسلامی، در خیابان‌ها با پخش شیرینی  به رانندگان و رهگذران، این فرار را جشن گرفتند.

 خمیس الهیثم، مسئول جهاد اسلامی در غزه گفته: «امروز قهرمانان جهاد اسلامی در زندان جلبوع به پیروزی جدیدی دست یافتند. این پیروزی تصویر اشغالگر را در هم شکست».

 پس از اطلاع عموم از این ماجرا، فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها به سرعت در شبکه‌های اجتماعی عکس‌های صحنه‌ای مشابه این فرار را از فیلم «رستگاری در شاوشانک» را (فیلمی مربوط به فرار کردن از زندان) منتشر کردند.

آریک یاکوف، فرمانده زندان  گفته که زندانیان پس از گذر از سوراخ، از گذرگا‌های ایجاد شده در ساختمان زندان برای فرار خود استفاده کردند.

 
 
 

زندان جلبوع که در 4 کیلومتری مرز کرانه باختری قرار دارد، یکی از امن‌ترین زندان ها در اسرائیل است. این زندان به «گاوصندوق» مشهور است.

یکی از فراریان، زکریا زبیدی، فرماندۀ سابق گردان‌های شهدای الاقصی فتح در شهرِ جنین کرانه باختری معرفی شده است. زبیدی، فرمانده شاخه جوانان مسلح سازمان فتح و یکی از وفاداران به یاسر عرفات، رهبر پیشین سازمان آزادیبخش فلسطین، دو دهه پیش به دلیل عملیات متعدد در «انتفاضه الاقصی» به حبس طویل‌المدت محکوم شد.

سال ۲۰۱۱ و در جریان معامله اسرائیل و حماس برای آزادی گیلعاد شالیت، سرباز اسرائیلی که پنج سال و نیم در اسارت حماس بود، زکریا زبیدی آزاد شد ولی چند ماه بعد در پاییز سال ۲۰۱۲ او دوباره بازداشت شد و برای مدتی در زندان به سر برد.

 
 Six Palestinian militants escape from high-security Israeli prison | Reuters
 

سومین بازداشت آقای زبیدی مربوط به دو پرونده تیراندازی به اتوبوس اسرائیلی‌ها در کرانه باختری بود که منجر به صدور رای حکم حبس ابد برای او شد.