تاریخ: ۱۴۰۰/۱/۱۴
معرفی شبکه اجتماعی کلاب هاوس
 
 

 

اگر در اینستاگرام تصویر و یا در توییتر متن حرف اصلی را می‌زند، در کلاب هاوس صوت محور اصلی است.

کلاب هاوس یک شبکه‌ی اجتماعی جدید و مبنتی بر صوت است. کاربران این شبکه به گفتگو و مکالمه‌ی صوتی دیگران به‌ویژه افراد سرشناس گوش می‌دهند. در واقع این شبکه تقریبا شبیه یک پادکست است، با این تفاوت که گفتگوها آنلاین و زنده است. این امر باعث شده که کلاب هاوس از رسانه‌های سنتی مانند رادیو متمایز شود و کاربران می‌توانند در گفتگوها مشارکت دو سویه داشته باشند.

زمان در کلاب هاوس مبتنی بر حال است. ممکن است شما در سایر شبکه‌های اجتماعی تصاویر و کلیپ‌هایی را که از قبل ثبت شده به اشتراک بگذارید اما چنین چیزی در کلاب هاوس امکان‌پذیر نیست. در این شبکه شما در زمان حال، یا باید صحبت کنید و یا اینکه به صحبت‌های دیگران گوش کنید. در این بین بر خلاف سایر شبکه‌های اجتماعی که در آن عضوِ چشم به کار گرفته می‌شود، گوش و زبان شما درگیر خواهد شد. 

در کلاب هاوس الزامی به صحبت کردن نیست و شما می‌توانید صرفا شنونده باشید، اما اگر می‌خواهید صحبت کنید با استفاده از یک آیکون، تمایل خود را به صحبت کردن ابراز می‌کنید. تصمیم نهایی برای این کار بر عهدۀ سازندگان اتاق است و پس از اجازۀ آن‌ها می‌توانید شما هم ابراز نظر کنید.

کلاب هاوس می‌تواند زمینه‌ی ورود افراد نابینا به شبکه‌های اجتماعی را بیشتر کند. کاربران این شبکه‌ی اجتماعی می‌توانند بدون نگاه کردن به گوشی خود، به وسیله‌ی هدست در هر مکانی گفتگوها را بشنوند و یا صحبت کنند.

 
 
 

در کلاب‌هاوس دیگر خبری از فالور و لایک نیست و همین باعث شده بسیاری به این شبکه علاقه‌مند شوند. در ابتدای ورود این شبکه‌ی اجتماعی در هر اتاق 5هزار نفر می‌توانستند حضور داشته باشند اما الان این محدودیت تمام شده است. کاربران در اتاق‌های کلاب‌هاوس همدیگر را نمی‌بینند و هیچ متنی نوشته نمی‌شود و تنها در حال گفتگوی صوتی هستند.

تاکنون برای عضویت در هر شبکه‌ی اجتماعی، شما نرم‌افزار آن را دانلود می‌کردید و با ایجاد حساب کاربری در آن عضو می‌شدید ولی در کلاب‌هاوس این امکان برای شما ممکن نیست. برای عضویت در این شبکه شما به دعوت‌نامه احتیاج دارید. شبیه به این که کسی شما را در دنیای واقعی به جلسه یا جایی دعوت کند. این امر می‌تواند تا حد زیادی از ورود حساب‌های جعلی و ربات به این شبکه جلوگیری کند.

 

 

در اتاق‌های کلاب هاوس دقیقا مانند اینکه شما دارید یک مکالمه‌ی تلفنی انجام می‌دهید پس از آن اتاق گفتگو بسته می‌شود و هیچ اثری از مکالمه‌ها باقی نمی‌ماند. امکان ذخیره کردن مکالمات و مراجعه کاربران به فایل‌های ذخیره شده وجود ندارد و این امر یکی از مهمترین تفاوت‌های کلاب‌هاوس با سایر شبکه‌های اجتماعی است.

در حال حاضر، عضویت در کلاب‌هاوس تنها از طریق سیستم عامل آی‌او‌اس ممکن است. کاربری که در کلاب‌هاوس عضو است از برنامه خود، دعوت نامه‌ای برای شما ارسال ‌می‌کند و به شما امکان راه‌اندازی حساب کاربری می‌دهد.

البته کاربران نمی‌توانند برای هر کسی دعوت‌نامه بفرستند و در ابتدا صرفا امکان ارسال دعوت نامه به دو نفر فراهم است. آن طور که در خبرها آمده است قرار است در سال جاری تمام مردم جهان بتوانند در این شبکه عضو شوند و به احتمال زیاد تا چند ماه آینده جاری نسخه اندروید این برنامه روانه بازار ‌شود.

تقاضا برای عضویت کلاب‌هاوس در ایران نیز بسیار خواهان دارد تا حدی که در برنامه‌هایی همچون شیپور و دیوار، عضویت کلاب‌هاوس تا 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

 
 
 

فضای آزادانه کلاب هاوس باعث جلب توجه برخی از کاربران شده است که در آن امکان گردآمدن اجتماع‌های همفکر در آن فراهم شده است و  افراد می‌توانند آزادانه دیدگاه‌های  خود را مطرح کنند.

از سویی دیگر برخی از کارشناسان معتقدند افراد هم عقیده در اتاق‌های گفتگوی کلاب هاوس صرفا صدا‌ها و نظرات همسو با خود را می‌شنوند و این موضوع رفته رفته کاربران را «رادیکالیزه» کرده و بر تعصبات سیاسی و عقیدتی آن‌ها هر چند غلط باشند می‌افزاید

با این وجود رغبت به این شبکه اجتماعی در ایران نیز در حال افزایش است و برخی از مشاهیر و چهره‌های سیاسی اتاق‌های گفتگو راه‌اندازی کرده‌اند. به خصوص اینکه انتخابات شورای شهر و ریاست جمهوری نیز پیش رو است و کلاب هاوس می‌تواند بستری برای شکل گیری این مکالمات باشد، به خصوص آنکه کرونا مانع از برگزاری تجمعات و نشست‌های حضوری شده است.