تاریخ: ۱۳۹۹/۱۱/۲۵
درخواست عاجل نماینده مهاباد از وزیر کشور برای جبران خسارت آتش‌سوزی بازارچه

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، در سالی که کرونا کام بازاریان بازارچه شهرستان مهاباد را از نوروز سال‌جاری تلخ کرده بود، ساعت 12 بامداد امروز، شعله‌های آتش در ضلع شرقی فاز قدیم بازارچه خواب را از مردم مهاباد گرفت و کام همه را تلخ‌تر کرد.

با ورود ستاد بحران مهاباد، هلال احمر، نیروی انتظامی، پلیس راهنمایی و رانندگی، ارتش و آتش‌نشانانی از شهرهای میاندوآب، نقده، پتروشیمی مهاباد و روستاهای تابعه شهرستان به محل حادثه، ساعت 2:15 دقیقه بامداد شنبه 25 بهمن، شعله‌های آتش در بازارچه قدیم اصغری خاموش شد.

جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی در همین راستا و شبانه با ارسال نامه‌ای فوری به وزیر کشور، خواستار برآورد خسارت آتش سوزی در بازارچه این شهرستان و جبران ضرر مالی کسبه و مغازه داران آن شد.

وی در این نامه که رونوشت‌هایی از آن برای ستاد مدیریت بحران کشور و استانداری آذربایجان غربی نیز ارسال شده، تاکید کرده: ضروری است پیرو پیگیری‌های مکرر قبلی ترتیبی اتخاذ شود که به‌منظور آمادگی بیشتر برای مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی دیگر در شهر مهاباد نسبت به تجهیز بیشتر سازمان آتش نشانی مهاباد اقدام شایسته و فوری مبذول شود.

نیروهای انتظامی و امنیتی ضمن اینکه از ساعت 12 شب ورودی‌های شهرستان را کنترل کرده‌اند، با ایجاد حلقه امنیتی در محل حادثه تا این لحظه بصورت فوق‌العاده حضور دارند.
محمد توحیدی فرمانده انتظامی شهرستان مهاباد به خبرنگار هاژه گفته تا زمان برقراری امنیت کامل، نیروهای این نهاد در محل حادثه حضور خواهند یافت و از شهروندان می‌خواسته از تردد در مسیرهای منتهی به بازارچه و تردد غیر ضروری در محل حادثه جدا اجتناب کنند. 

رحمان احمدی مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرستان مهاباد در خصوص آخرین جزئیات این حادثه در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: حدود 30 درصد از مغازه‌های این مجتمع بصورت کامل از بین رفته و با تلاش آتش‌نشانان از آتش سوزی در 70 درصد از مغازه‌های این مجتمع جلوگیری به عمل آمد.

وی افزود: در جریان اطفای حریق این مجتمع 2 نفر از نیروهای این سازمان بدلیل جراحات سطحی و مسمویت به بیمارستان مهاباد منتقل شدند، که بعد از بهبودی از بیمارستان مرخص شده‌اند.

 
تصویری از سردار فداکار یکی از آتش‌نشانانی که 2 بار به میان شعله‌های آتش رفت و با بیهوشی به بیمارستان مهاباد منتقل شد. 
 
نادر قادرزاده رییس جمعیت هلال احمر مهاباد نیز در این رابطه در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: یک تیم 9 نفره از امدادگران خبره این سازمان با 1 دستگاه آمبولانس و پیکاب در محل حادثه به یاری آتش‌نشانان شتافتند که در جریان اطفای حریق، یکی از امدادگران دچار مسمومیت شد و به بیمارستان مهاباد منتقل شد.
وی افزود: حال این امدادگر مساعد است و بعد از مداوا از بیمارستان مرخص شده است. 
 
محسن خادمی رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان مهاباد نیز در گفتگو با هاژه اظهار کرد: بلافاصله بعد از اعلام آتش‌سوزی 25 نفر از نیروهای این اداره  در محل حادثه حاضر شدند و در کوتاهترین زمان، کلیه مسیرهای منتهی به بازارچه قدیم مسدود گردید.
 
 
وی افزود: راهداران  در محل حادثه با 2 دستگاه کامیون، یک دستگاه لودر و 4 دستگاه سواری با اجرای طرح رینگ خط، اقدام به باز کردن راه‌های دسترسی برای آتش‌نشانی شدند.

شورش عبدالهی از مغازه‌داران قدیمی و عضو هیات امنای بازارچه اصغری که به همراه مسوولان شهرستان درحال بررسی میزان خسارات وارده به این مجتمع است، به خبرنگار مستقر هاژه در محل حادثه گفت: برآوردها و آمارگیری در خصوص خسارات وارده همچنان در جریان است و طبق آخرین برآوردها تا ساعت 10.30 دقیقه صبح امروز، تعداد 60 مغازه این مجتمع بصورت کامل طعمه حریق شده و حتی ابنیه مغازه نیز تخریب شده است.

وی افزود: بررسی‌ها و برآوردها همچنان در جریان است و پیش بینی می‌شود این آمار بسرعت افزایش یابد.

عبدالهی در خصوص میزان خسارات اظهار کرد: تاکنون رقم مشخصی برآورد نشده ولی بیش از چند میلیارد تومان به بازاریان مجتمع خسارت وارد شده است.

این عضو هیات امنای بازارچه اصغری حمایت جدی و قاطع مسوولان برای جبران خسارت به بازاریان را از مهمترین انتظارات کسبه اعلام کرد و گفت: درحال تهیه شماره حسابی مشترک برای واریز کمک‌های مردمی شهروندان مهابادی جهت کمک به بازاریان آسیب دیده هستیم که فردا از طریق رسانه‌ها اعلام خواهد شد.

وی اضافه کرد: درحال حاضر صندوق‌هایی توسط اعضای هیات امنا  بازارچه اصغری برای حمایت از بازاریان بازارچه در بسیاری از مجتمع‌های شهر مهاباد ازجمله در مجتمع نور، تاناکورا، اصغری و ملاجامی برای حمایت شهروندان از بازارچه تعبیه شده است.

وی در پایان با بیان اینکه نیازمند بازسازی کامل بازارچه هستیم، اظهار کرد: انتظار داریم همانگونه که بازاریان این بازارچه در حوادث  زلزله کرمانشاه، سیل لرستان، زلزله قطور، حمله داعش به شنگال، کرونا در مهاباد به یاری همه شتافتند، مردم به ویژه همشهریان مهاباد نیز از بازاریان این بازارچه حمایت کنند.

در همین راستا، فرمانداری مهاباد نیز از شهروندان خواسته از هرگونه واریز وجه به شماره کارت یا حساب‌هایی که در فضای مجازی تحت عنوان کمک به بازارچه مهاباد پخش می‌شود، جدا خودداری نمایند تا شماره حسابی مستقل برای این امر در ستاد بحران شهرستان بررسی و اعلام شود.
این اداره از تعمیرکاران، پیمانکاران و شهروندان خواسته تا زمان تصمیم‌گیری در خصوص چگونگی بازسازی، از تردد و حضور در محل حادثه جدا خودداری نمایند.
 فرماندار مهاباد در پایان تأکید کرده، که شماره حساب و یا نحوه کمک به بازاریان بازارچه تنها از سوی رسانه‌های شهرستان و با هماهنگی بازاریان اعلام خواهد شد.

دکتر بهاءالدیبن حسینی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان مهاباد نیز در خصوص آمار مجروحین حادثه به خبرنگار هاژه گفت: از ساعت 12 بامداد 3 تیم 10 نفره متشکل از نیروهای فوریت‌های پزشکی با 3 آمبولانس در محل حادثه حضور یافتند.

وی افزود: در جریان این حادثه 31 نفر دچار مسمویت دی اکسید کربن و مجروحیت سطحی شدند که از این تعداد 4 نفر توسط آمبولانس به بیمارستان مهاباد جهت مداوا منتقل شدند، 2 نفر نیز با خودروهای شخصی به بیمارستان مهاباد منتقل شدند و تحت درمان قرار گرفتند.

حسینی تصریح کرد: 25 نفر از مسموم شدگان در محل حادثه مداوا شدند و 6 نفری که به بیمارستان مراجعه کردند، با ارائه خدمات پزشکی بهبود یافته و از بیمارستان مرخص شده‌اند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان مهاباد در پایان اظهار کرد: در این حادثه کسی دچار مجروحیت و یا مسمومیت شدید نشد.

عارف خدرلو فرماندار و مهاباد و رییس ستاد بحران شهرستان مهاباد در محل حادثه برای برآورد خسارات حضور دارد و به رسانه‌ها گفته برآورد میزان خسارات متعاقبا اعلام خواهد شد.
وی که از ساعات اولیه در محل حادثه حضور یافته بود، در میان بازاریان اظهار کرد: مدیرکل ستاد بحران استان نیز در شهرستان برای بررسی جزئیات حادثه و میزان برآورد خسارات حضور دارد.
خدرلو خطاب به بازاریان گفت: در این حادثه خود را به عنوان یکی از بازاریان می‌دانیم و این اطمینان را می‌دهیم هرآنچه در توان باشد را برای حمایت از بازاریان بکار می‌گیریم. 
 
به گزارش هاژه، در اواخر دهه 70 و اوایل دهه 80 بازارچه قدیم مهاباد به همت براهیم اصغری هوسین معروف به "برایم شکاک" با 291 مغازه احداث شد و از سال 1383 عملیات احداث بازارچه جدید آغاز گردید و در سال 1385 فاز اول آن به بهره‌برداری رسید، فازهای بعدی آن در سال 87 افتتاح شد و بازارچه اصغری به مرکزی تجاری و گردشگری شهر مهاباد تبدیل گردید.
درحال حاضر تعداد مغازه‌های بازارچه قدیم و جدید به 683 عدد رسیده و در آن کالاهایی شامل لوازم آرایشی بهداشتی، لوازم خانگی، دکوری، خوراکی و لوکس عرضه می‌شود و سالانه هزاران نفر را از سراسر کشور برای خرید به شهر مهاباد جذب می‌کند.
 عکس: حسین خالندی، پولا آغاز