تاریخ: ۱۳۹۹/۷/۲۷
فکر و خیال زیاد؛ طول عمر را کاهش و اضطراب را افزایش می‌دهد
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، طبق گفته‌های پزشکان، فکر و خیال زیاد طول عمر انسان را کوتاه می‌کند. هر روزی که خودمان را در افکار سیاه تصور کنیم، بیماری‌های روحی بیشتر سمت و سوی ما را هدف می‌گیرند. تنها چیزی که می‌تواند ما را از فکرهای سیاه بیرون بیاورد، باور و اراده خودمان است.

وضعیت اقتصادی فعلی، فرد را ایجاب می‌کند که افکار منفی بیشتری را برای خود تولید کند. کار به جایی رسیده است که حتی فرد در این فضا نتواند راه‌حلی برای آرامش افکار خویش پیدا کند. مسیر زندگی برای اکثر افراد به نوعی هر سال به طرف سیاهی خواهد رفت و وخیم‌تر از آن هرسال حجم عظیمی از افکار منفی به وسیله تکنولوژی و انزوای فردی به ذهن‌های مردم هجوم می‌آورند.

سبک زندگی اغلب افراد جامعه در شرایط اقتصادی موجود، وادارشان می‌کند که بیش‌ از حد به مادیات فکر کنند، در این صورت به عادتی مخرب مبدل می‌گردد که اثرات منفی زیادی دربرخواهد داشت. افرادی که فکر و خیالات زیادی دارند، نمی‌توانند نگرانی های درونی خود را کنترل کنند و در نتیجه بی‌خوابی یکی از رایج‌ترین اثرات افکار زیاد است.

هر فردی در حیطه اندیشه‌های خود، افکاری در اعماق ذهن دارد که آنها را حتی با دوستان نزدیک خویش در میان نمی‌گذارد و گاهی حتی از خودش هم پنهان می‌کند. فرد به هر نحوی سعی دارد که به رفتارها، عادت‌های وسواسی و رازهای پنهانی هیچ توجهی نکند. ممکن است در روزهای آینده این افکار دوباره به ذهن خطور کنند و همانند کمبود آرامش روحی خود را نشان دهند.

پرت کردن حواس بیشتر ذهن را وادار می‌کند که روی موضوع تمرکز قوی‌تری داشته باشد و همیشه آن فکر را برای فرد یادآوری کند. بهترین راەحل برای برطرف کردن مسئله، تمرکز برای حل آن مشکل فکری به هر طریقی که امکان دارد، است. حال با بی‌خیالی باشد یا با مشورت از افراد مثبت‌اندیش.

از طرفی دیگر فکر کردن به اعمال و برخوردهای روزانه با دیگران باعث کاهش اعتماد به نفس و نمایان شدن افسردگی و کاهش قدرت حافظه در فرد می‌شود. مگر مسئله مهمی برای فرد باشد وگرنه هیچ ضرورتی برای اذیت کردن خویش وجود ندارد.

ظاهرا گفته‌های داستایوفسکی، واقعیتی روان‌شناختی دارند. در یکی از کتاب‌هایش آمده است، سعی کنید این تمرین را انجام دهید، به خرس قطبی فکر نکنید، در نهایت خواهید دید که هر دقیقه به خاطرتان می‌آید. هر ترسی با روبه‌رو نشدن با آن بدتر می‌شود پس در نتیجه تا حد امکان با تمرکز بالا به آن بیاندیشید و با زاویه دیدهای مختلف با آن آشنا شوید. قطع به یقین راه‌حلی برای آن پیدا می‌شود.