تاریخ: ۱۴۰۱/۱۰/۲۸
جدال منطق و احساس
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، تفاوت اساسی انسان با حیوانات قدرت تفکر است که به انسان امکان می‌دهد رازهای نهفته در جهان را کشف کند. چناچه هیچ انسانی بدون بکارگیری عقل و اندیشیدن نمی‌تواند به بقا ادامه دهد. عقل دو دنیای متفاوت را در خود حمل می‌کند ، یکی منطق که بلوغ آن توسط خود فرد و اثرات جامعه صورت می‌گیرد، دیگری احساس که بخشی از غریزه را شامل می‌شود.

حتی با در نظر گرفتن قدرت تفکر و اندیشه، انسان همیشه در مسیر درست پا نگذاشته است، به عبارتی اشتباهات به بخشی از تجربیات و همین تجارب به بخشی از زندگی و درسی برای ادامه مسیر می‌انجامد. یک زندگی متعادل مانند یک اتومبیل خوب است که راننده با تسلط بر ماشین می‌تواند اداره کند. راننده، فرمان و ترمز ماشین عقل است. موتور، پدال، گاز، سوخت و بنزین، احساس است.
زندگی با منطق و دودوتا چهارتا زندگی سردی است، مثل ماشینی که خاموش است و زیاد حرکت نمی‌کند. زندگی بدون عقل و تنها با احساس، مثل اتومبیلی است که موتور و بنزینش خوب است اما فرمان و ترمز ندارد و به زودی موجب نابودی راننده و سرنشینان خواهد شد.
 
دو تفاوت‌ اساسی تفکر منطقی و تفکر احساسی
 
1.وسعت عمل
 
در تفکر منطقی با بررسی مساله معمولا بهترین راه را انتخاب می‌کنیم بدون درنظر گرفتن نفع شخصی، اما در تفکر احساسی راه‌حل را محدود نمی‌کنیم و درصدد آنیم که راه‌های زیادی را بیابیم. این وضعیت حتی پس از یافتن راه مناسب نیز ادامه دارد.
 
2.مسیر و جهت عمل
 
در تفکر منطقی مسیر و جهت مشخصی دنبال می‌شود و برای فرد روشن که از چه راهی به هدفش می‌رسد. در حالیکه در تفکر احساسی راه‎ها و جهات مختلف وجود دارد و فرد در تلاش است تا بتواند تغییر و حرکتی ایجاد کند و تنها برای رسیدن به مقصود تلاش نمی‌کند.
 
 
 
یک خبر مهم اینست که بدانید که افراد نابغه و کسانی که در جهان تحولات بزرگی را ایجاد نموده‌اند هم احساسی بوده‌اند و هم منطقی. یعنی اینکه هر دو نیمکره مغزشان دارای فعالیت فراوان بوده و به همین خاطر می‌توانند به جهان هستی نگاه کاملی داشته باشند و نتیجه اعمالشان نیز بسیار موفقیت‌آمیز خواهد بود و این موضوع مهم به ما این نکته ظریف را هدیه می‌دهد که: ما بایست هر دو نیمکره مغزمان را فعال کنیم.
 
هر دوی نیمکره مغز در حال فعالیت و انجام وظایف خود می‌ باشند ولی پژوهش‌ ها نشان داده که فعالیت یکی از دو نیمکره از نیمکره دیگر بیشتر شده و این باعث می‌ شود که افراد راست مغز افراد احساسی و افراد چپ مغز افرادی منطقی باشند.
 
توصیه به افراد منطقی: موانع پرورش نیمکره راست مغز
 
– به این فکر کنید که چطور بازخورد شما روی دیگران تاثیر دارد
– حق اشتباه کردن ندارم.
– اگر از نتیجه کاری مطمئن نیستم نباید انجام دهم.
– کاری که انجام می‌ دهم باید خوشایند دیگران باشد.
–با جنبه های مثبت همیشه شروع کنیم.
– همیشه دنباله رو آدم‌ های موفق باشم و شیوه عمل آنها را تقلید کنم.
 
توصیه به افراد احساسی: راه‌ های تقویت نیمکره چپ مغز:
 
– به مسائل به صورت کلی نگاه کنیم نه جزئی.
– به خود مجال فکرهای تخیلی و خیال‌ بافی بدهیم.
– از گردش در طبیعت لذت ببریم و به اصوات و رایحه‌ ها توجه کنیم.
– رمان بخوانیم و داستان را به شکل تصویر در ذهن مرور کنیم.
– بازی‌ های فکری داشته باشیم.
– یادگیری را همیشه با کشیدن شکل و طرح انجام بدهیم.
 
پس هماهنگی بین اندیشه و احساس. بدون هریک از این‌ها زندگی بی‌­معنا خواهد بود. شما هر رفتاری که انجام دهید، احساس متناسب با آن در شما ایجاد می‌شود. اگر بخواهید حس منفی بگیرید پس شک نکنید سراغتان خواهد آمد. فکر و رفتار اختیاری است.