تاریخ: ۱۳۹۹/۲/۲۳
۱۰ نکته‌ای که با شیوع کرونا درباره زمین فهمیدیم
به گزارش هاژه به نقل از فوربس، از زمانی که کرونا در جهان فراگیر شده است این همه‌گیری درس‌های زیادی درباره محیط زیست به ما داده است.

در ادامه ۱۰ درسی که کرونا به ما آموخته است را می‌خوانیم. 

۱- طبیعت خودش را احیاء می‌کند

با تعطیل شدن گسترده شهرهای بزرگ جهان شاهد پدیده‌هایی جالب‌توجه هستیم. در سانفرانسیسکو گرگ‌های کویوت دیده شده است، طاووس‌ها در بمبئی می‌رقصند، گرازهای وحشی در بارسلون دیده شده‌اند، زنبورها و گل‌های وحشی نایاب در انگلستان توانسته‌اند خود را احیا کنند. انگار حیوانات می‌خواهند فضاهایی را که از آن‌ها ربوده شده‌ است را پس بگیرند. گزارش‌هایی وجود دارند که ادعا می‌کنند طی ۳۰ سال اقیانوس‌ها می‌توانند کاملاً خودشان را احیا کنند.

۲- توجه به تجارت حیوانات وحشی

صحبت از انتقال بیماری از حیوانات به انسان بسیار زیاد است. شواهد زیادی وجود دارند که نشان می‌دهند منشأ ویروس کرونا از بازار فروش حیوانات وحشی در ووهان بوده است. برخی دیگر از ویروس‌ها همچون ابولا در کنگو و دیپا در مالزی که در اواخر دهۀ ۹۰ رایج شد، هم با تجارت حیوانات وحشی ارتباط داشتند. حتی حیواناتی که در اقیانوس‌ها زندگی می‌کنند هم می‌توانند عامل بیماری باشند. تجارت حیات وحش از جمله خرید و فروش حیوانات خانگی عجیب و غریب، رژیم‌های غذایی مرتبط با مصرف حیوانات وحشی و طب سنتی مبتنی بر استفاده از حیوانات وحشی به عنوان دارو، از زمینه‌های مهم انتقال بیماری‌های ویروسی‌ هستند.
۶۰ درصد از بیماری‌های عفونی جدی از حیوانات منتقل می‌شوند و سرعت بروز و انتشار آن‌ها در حال افزایش است. هیچ‌وقت سابقه نداشته است که مخالفت با تجارت حیات وحش آنقدر گسترده شده باشد. طی هفته‌های گذشته بیش از ۲۰۰ گروه فعال در حوزه محیط زیست به سازمان بهداشت جهانی نامه نوشتند و به خاطر تجارت گسترده حیوانات وحشی خواستار تحریم چین شدند. کرونا به ما آموخت که تجارت حیوانات وحشی تا چه حد می‌تواند مشکل‌آفرین باشد.

۳- جهان باید از نیمی از ساکنان سیاره زمین مراقبت کند

در طول ۴۰ سال گذشته ۶۰ درصد از جمعیت حیوانی خود و حدود نیمی از جنگل‌های بارانی را از دست داده است. بعضی فعالیت‌های انسان مانند جنگل‌زدایی و گسترش کشاورزی و بزرگ شدن شهرها باعث افزایش تماس‌های انسان با حیوانات وحشی شده است که می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری‌های ویروسی را در آینده بالاتر هم ببرد. عملکرد انسان در طبیعت منجر به ویران کردن محیط زیست شده و تعادل بیولوژیک جهان را بر هم زده است. تخمین زده می‌شود که بیش از ۷/۱ میلیون ویروس در جهان وجود داشته باشد. طی هفته‌های گذشته تلاش‌ها برای شناسایی این ویروس‌ها شدت بیشتری گرفته است تا بتوان از همه‌گیری آن‌ها جلوگیری کرد. طرح‌هایی در گذشته مطرح شده‌اند که حاصل مذاکره بین گروه‌های مختلفی از دانشمندان و سازمان ملل است. این طرح‌ها در تلاش هستند تا نیمی از سیاره زمین را به عنوان ذخیره طبیعت در نظر بگیرند و از آن در برابر دست‌درازی بشر حفاظت کنند، حالا فضای بهتری وجود دارد که به این طرح‌ها جدی‌تر پرداخته شود.

۴- توجه به لزوم کمتر شدن تولید کربن

تعطیلات گسترده موجب گسترش تولید داخلی شده است. چنین اتفاقی را قبلاً در تجهیزات محافظت شخصی شاهد بوده‌ایم. تکنولوژی پرینتر سه بعدی می‌تواند امکان گسترش تولیدات داخلی را تسهیل کند. در هر حال گسترش ویروس کرونا باعث شده است که تولیدات داخلی جان بیشتری بگیرند. این فرایند می‌تواند موجب کاهش تولید کربن در کالاهای تولیدی شود چیزی که برای ت