تاریخ: ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
آغاز ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن برای 10 شهر آذربایجان غربی از فردا
به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه،  دومین مرحله از ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در استان آذربایجان غربی از فردا آغاز می‌شود.
ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن، در چند شهر آذربایجان غربی ازجمله ارومیه، خوی، مهاباد، نقده، سردشت، شاهین‌دژ، تکاب، اشنویه، محمدیار و سیه چشمه از ساعت 10 صبح روز شنبه مورخ 17/12/1398 آغاز و در ساعت 24 روز یک شنبه مورخ 18/12/1398 پایان می یابد.
کلیه متقاضیان ثبت نام در مرحله دوم طرح اقدام ملی مسکن می توانند در ظرف زمانی فوق با مراجعه به سامانه، بدون محدودیت در ظرفیت، ثبت نام نمایند و پس از اتمام زمان ثبت نام و پایان پایش متقاضیان بر اساس شرایط طرح، متقاضیان نهائی مطابق ظرفیت احصاء شده برای هر شهر، از طریق قرعه کشی انتخاب می گردند.
 افرادی که در مرحله اول ثبت نام نموده و به عنوان متقاضی اولیه پیامک احراز شرایط را دریافت کرده اند چنانچه در بازه زمانی اعالم شده، انصراف خود را در سامانه ثبت کرده باشند، می توانند در این مرحله ثبت نام نمایند و تقاضیان که نسبت به عدم احزار شرایط در مرحله اول ثبت نام اعتراض نموده اند، چنانچه حائز شرایط تشخیص داده شوند، نیازی به ثبت نام مجدد نداشته و در فرایند قبلی ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن قرار می گیرند.
در شهرهائی که در مرحله اول و دوم ثبت نام قرار نداشته اند، در صورت تامین زمین در مراحل بعدی در این شهرها نیز ثبت نام صورت خواهد پذیرفت.
 
شرایط و مشخصات متقاضی طرح عبارتند از: 
 
1. متقاضی و افراد تحت تکفل ، فاقد زمين مسكوني يا واحد مسكوني (از 1384/01/01 به بعد) بوده و از تاريخ 1357/11/22 از هيچ يك از امكانات نهادهاي عمومي غيردولتي مربوط به تأمين مسكن شامل زمين، واحد مسكوني و يا تسهيلات يارانه‌اي خريد و يا ساخت واحد مسكوني استفاده نكرده باشد. به عبارتی سبز بودن فرم ‹‹ج›› در استعلام از سامانه مربوطه (موضوع ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی عرضه و تأمین مسکن)
2. متقاضی متأهل و یا سرپرست خانوار
3. زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل 35 سال سن
4. دارای حداقل 5 سال سابقه سکونت در پنج سال اخیر در شهر مورد تقاضا
5. در شهرهاي جديد سابقه سكونت حداقل 5 سال در شهر جديد مورد تقاضا و يا در شهر مادر ملاك است
6. نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی (نظیر چک برگشتی، تسهیلات معوقه و ...)
7. توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن (مازاد بر تسهيلات بانكي)
8. امکان سپرده‌گذاری حداقل سي درصد هزينه ساخت مازاد بر تسهيلات بانكي، در خصوص متقاضيان واجد شرايط بر اساس اعلام دستگاه يا نهاد مربوطه
9. توانایی پرداخت اقساط ماهیانه بانکی تسهیلات دریافتی
 
مراحل ثبت نام و مدارک لازم برای ثبت نام اولیه به شرح زیر است: 
 
1. جهت استفاده از سامانه از نسخه 51 به بعد مرورگر موزیلا فایرفاکس و یا نسخه 51 به بعد مرورگر کروم استفاده نمایید.
2. در طی ثبت نام از کلیک بر روی دکمه Back مرورگر خود و باز کردن بیش از یک صفحه مرورگر خودداری نمایید.
3. جهت ثبت نام مشخصات همسر و افراد تحت تکفل (کد ملی، شماره شناسنامه، سریال شناسنامه و ...) نیاز است.
4. لطفا پیش از ثبت نهایی، اطلاعات وارد شده را که از سوی سامانه نمایش داده می شود را مرور نموده و در صورت نیاز اصلاح نمایید.
5. شماره پیگیری دریافت شده از سامانه را یادداشت یا چاپ نموده، در حفظ آن دقت نموده و آن را در اختیار دیگران قرار ندهید.
6. لطفا به منظور انجام ثبت‌نام از کامپیوتر شخصی، لپ‌تاپ یا تبلت استفاده نمایید.
به گزارش هاژه، وزارت راه و شهرسازی در راستای کمک به تأمین مسکن، طرح « اقدام ملی تأمین مسکن » را در قالب احداث 400 هزار واحد مسکونی برنامه‌ریزی نموده است.