تاریخ: ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
جشنواره بازی‌های بومی محلی در مهاباد برگزار شد

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، در سومین روز از دهه  مبارک فجر جشنواره بازیهای بومی محلی کودکان با شعار بازی بدون فضای مجازی با حضور معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری این شهرستان برگزار گردید.

این جشنواره به همت آموزش و پرورش مهاباد با مشارکت 400 دانش‌آموز در سالن ورزشی مناف آباد این شهر برگزار گردید.

کامبیز شاوله مدیر آموزش و پرورش شهرستان مهاباد در این مراسم اظهار کرد: برگزاری جشنواره ‌هایی از این دست و آموزش بازی‌های بومی و قدیمی به دانش آموزان می تواند آسیب‌های ناشی از فضای مجازی را کاهش دهد و بصورت غیر مستقیم در میزان پیشرفت تحصیلی دانش آموزان نیز موثر است.

وی افزود: دانش آموزان و گروههایی که در این مراسم حضور دارند در چند روز گذشته استفاده از موبایل و تبلت و اینترنت را به حداقل رسانده‌اند و همین امر نشان می‌دهد که بازی‌های بومی علاوه بر شرکت دادن کودکان و نوجوانان به کارهای دسته جمعی، آنها را از بسیاری از آسیب‌های جسمی و روحی فضای مجازی مصون می‌کند.

شاوله تصریح کرد: هدف اصلی این جشنواره آشنایی دانش آموزان با بازی‌های سالم و متنوع بومی و دور کردن از فضای مجازی است.

اجرای چند قطعه سرود، رژه همایش، اجرای نمایش‌های بوکه بارانه، ئه‌ی ته‌خته ته‌خته، ڕێوی و کەروێشک، کوسه به داس، دایه مه‌مده به گورگی و.. از برنامه‌های این جشنواره بود و در پایان گروه‌های اجرا کننده مورد تقدیر قرار گرفتند.

به گزارش هاژه، سومین روز از دهه مبارک فجر با صبحگاه مشترک نیروهای مسلح شهرستان مهاباد در تیپ 364 این شهر آغاز گردید و جشنواره لاله‌های روشن یادواره شهدای فرهنگی و دانش آموز از دیگر برنامه‌های این این روز بود.