تاریخ: ۱۳۹۸/۹/۱۲
مایه کوبی دام‌های سنگین علیه تب برفکی در مهاباد پایان یافت
به گزارش پیگاه خبری – تحلیلی هاژه، سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان مهاباد از پایان طرح مایه کوبی دام‌های سنگین علیه تب برفکی در این شهرستان خبر داد.
عباس آغاز در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: در طی اجرای واکسیناسیون تب برفکی دامی( گاو) فاز دوم سال 98 در این شهرستان  که از مورخه یکم آبان‌ماه لغایت دهم آذرماه  شروع شده بود، تعداد 20 هزار و 170 رأس دام سنگین در 179 واحد اپیدمیولوژیک صنعتی و سنتی این شهرستان تحت پوشش واکسیناسیون قرار گرفت.
وی با بیان اینکه این بیماری در شهرستان کاملا کنترل شده افزود: مایه‌کوبی علیه بیماری تب برفکی هر سال در سه نوبت انجام می‌گیرد که فاز دوم آن با موفقیت انجام شده و فاز سوم آن نیز در اسفندماه صورت می‌گیرد.
سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان مهاباد در ادامه از دامداران خواست از هرگونه جابجایی دام بدون اخذ مجوز بهداشتی و قرنطینه‌ای و ورود افراد متفرقه به محوطه دامداری خودداری کنند و درصورت مشاهده هرگونه بیماری دامی با شماره تلفن‌های ۴۲۴۴۲۲۲۸ و ۴۲۴۴۲۲۲۹ شبکه دامپزشکی مهاباد تماس بگیرند.
بیماری تب برفکی یک بیماری مخصوص دام بوده که احتمال سرایت آن به انسان بسیار کم است، ایجاد تب شدید، آبریزش از چشم، وجود کف در دهان، زخم شدن دهان و سم و لنگش حیوان از علایم بیماری تب برفکی است.