تاریخ: ۱۳۹۸/۹/۵
رونمایی از 2 اثر نویسنده و شاعر مهابادی
به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، رونمایی از 2 اثر نویسنده مهابادی در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهاباد برگزار گردید.
سیامند جوانبخت رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهاباد در این مراسم ضمن قدردانی از حضور علاقمندان اظهار کرد: مهاباد رتبه اول را در رونمایی از آثار نویسندگان در شمالغرب کشور و استان دارد و به عنوان قطب فرهنگی و ادبی قدرتمند شناخته شده است.
در ادامه سید محمود محمدی از سخنرانان این برنامه با اشاره مسوولیت سنگین هنرمندان و پژوهشگران در جامعه اظهار کرد: پر کردن صفحات و قطور کردن کتاب‌ها نباید به عنوان یک هنر پذیرفته شود بلکه هنر بسیار ارزشمندتر و گرانبهاتر از آن است و باید محتوا و اثر بخشی و اهمیت آن برای جامعه نیز مد نظر قرار گیرد.
وی افزود: یکی از 2 اثر سید سلیمان سیدی مربوط به تجربیات و ماجرهای وی در کشورهای مختلف است که سرشار از مسائل اجتماعی، سیاسی و فرهنگی است، سرگذشت این نویسنده نیز همچون بسیاری از شاعران و نویسندگان کورد بازگشت به وطن و زیستن و نویسندگی تا پایان عمر است.
صلاح الدین خدیو فعال فرهنگی و از سخنرانان این مراسم نیز در ادامه به بررسی و نقد کتاب جهان در آیینه زمان پرداخت و گفت: این آثر حاصل تجربیات نویسنده با دیدگاه تخصصی جامعه شناسی، علوم سیاسی و اقتصادی است و در آن نویسنده موضوعات مختلف زندگی خود را با دیدگاهی کلی گرا و تخصصی مورد بررسی قرار داده است.
وی افزود: در یکی از بخش‌های این کتاب سینما و اقتصاد  به عنوان دو قدرت نرم کشور هند که نویسنده به آن سفر کرده را به عنوان دو عنصر جذاب مورد بررسی قرار می‌دهد و در ادامه با توجه به 3 دهه زندگی در ونزوئلا که در بخش‌های مختلف کتاب به توصیف آن می‌پردازد سبک زندگی در آن کشور و مقتضیات زمانه را به خوبی درک کرده و شناخت کاملی از آن را ارائه می‌دهد.
خدیو تصریح کرد: نویسنده اثر جهان در آیینه زمان با بهره‌مندی از دانش علوم اجتماعی، سیاست و تجارت در لابلای کتاب و آثار قبلی خود وضعیت اجتماعی مردم را مورد بررسی قرار داده و ضمن ارائه تجربیات شخصی خود شناختی بهتر از کشورهایی که به آن سفر کرده را ارائه می‌دهد.
کامبیز ابراهیم زاده مجری و سخنران برنامه نیز ضمن تقدیر از تلاش نویسنده برای خلق آثار ارزشمند و متنوع اظهار کرد: اغلب نویسندگان هنگام خلق یک اثر نویسنده با موجی از انتقاد و کنایه و اظهار نظرهای غیرکارشناسی روبرو می‌شوند که این امر اگرچه ناخوشایند است اما همیشه در خلق اثری منسجم و ارزشمند دخیل هستند.
وی با انتقاد ازعدم حمایت‌های معنوی و فکری برای برگزاری رونمایی از کتاب‌ها اظهار کرد:  وضعیت موجود اگرچه به امری ملموس تبدیل شده اما نگران کننده است.
سلیمان سیدی نویسنده کتاب‌های جهان در آیینه زمان و پرواز زیر باران با شعر قلم سخنرانی خود را آغاز کرد و گفت: آثار جدید همچون آثار قبلی ساده نویسی مبتنی بر محتوا گرایی است و با توجه به سبک نویسندگان راستگویی که با مخاطبین خود صادق هستند، سعی شده از اغراق، شعار و مسائل بدور از واقعیت‌های اجتماعی دوری شود.
وی افزود: نویسنده در قبال خود و مخاطبش مسوولیت دارد و هر آنچه را که خود صادقانه دریافته به مخاطب انتقال دهد.
سیدی با بیان اینکه مخاطبان کتاب شعر پرواز زیر باران را با دیدگاهی حسی و احساسی مطالعه می‌کنند کتاب جهان در آیینه زمان یکی از آثاری است که به گفته ناشر در ردیف آثار آموزنده نیز قرار می‌گیرد و باید بیشتر مورد بررسی و واکاوی قرار گیرد تا مخاطبین شناخت بهتری از آن داشته باشند.
نویسنده دو اثر جهان در آیینه زمان و پرواز زیر بارانه به منظور انتقال حسی و ارتباط برقرار کردن مخاطب با آثار قسمت‌هایی کوتاه از دو اثر را برای افراد حاضر در سالن خواند و رونمایی از آثار با حضور فعالان ادبی و اعضای خانوده و ادیبان انجام شد.
به گزارش هاژه، سلیمان سیدی متولد سال 1330 در مهاباد و دارای مدرک کارشناسی رشته علوم سیاسی و دیپلمات ایران در ونزوئلا بوده، وی بعد از چند سال از وزارت خارجه کشور استعفا می‎دهد و بعد از چند سال دوری از وطن به مهاباد بازگشت، سال گذشته نیز در مراسمی 4 اثر این نویسنده شامل  "فصل پنجم عشق" و "بانوی سبز خیال" در قالب شعر نو، کتاب "در گذر ابری زمان" روایت کننده وضعیت اجتماعی کشورهای جهان سوم و تحولات مهم کشور و جهان و کتاب "از کاراکاس تا مهاباد" شرح زندگی نامه و خاطرات روزمره این نویسنده از زمان اقامت خود در مهاباد و سفر به آمریکای لاتین را شامل می شود رونمایی شد.
عکس: پولاد آغاز