تاریخ: ۱۳۹۸/۷/۱۳
رضایت اولیای دم مهابادی به قاتل بدون هیچ چشم داشتی

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، نشست مصالحه با حضور مسوولان شهرستان مهاباد، معتمدین و خانواده مقتول در مسجد سور مهاباد برگزار گردید.

خانواده مقتول مهابادی که نزدیک به 20 سال پیش فرزند خود را در یک حادثه غیرعمد از دست داده بودند قاتل تبریزی را بدون هیچ چشم داشتی بخشیدند.

میرعلی‌زاده رییس دادسرای نظامی شهرستان مهاباد در تشریح این حادثه اظهار کرد: در سال 1380 در یک پادگان نظامی ج . عباس پور بر اثر سهل انگاری و خلاس کردن اسلحه بصورت غیر عمد با شلیک گلوله به خالق پهنایی مرتکب قتل می‌شود.

وی افزود: بعد از برگزاری دادگاه، قاتل به 18 ماه حبس و پرداخت دیه محکوم می‌شود و بدلیل عدم توانایی تقاضای اعسار وی پذیرفته می‎شود.

میرعلی‌زاده تصریح کرد: خانواده پهنایی بدون هیچ چشم داشتی از حق خود گذشتند و به وی رضایت دادند.

در ادامه ماموستا عبدالسلام امامی ضمن تقدیر از کسانیکه برای این صلح و سازش تلاش کرده‌اند اظهار کرد: گذشت خانواده پهنایی از حق مسلم خود نشان از عطوفت و جوانمردی است و باید به الگویی برای سایر پرونده‌های دیگر تبدیل شود.

وی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم افزود: در آیات الهی نیز تأکید ویژه‌ای بر صلح و سازش در جامعه شده و اقداماتی از این دست می‌تواند تأثیر بزرگی بر ارتقای صلح در جامعه داشته باشد.

ایرج شجاعی فرماندار مهاباد نیز در ادامه اظهار کرد: صلح و سازش این پرونده امیدها را برای به سرانجام رسیدن چند پرونده دیگر زنده کرد.

وی ضمن تقدیر از بردباری و عزم بزرگ خانواده پهنایی افزود: خانواده اولیای دم با بخشش دیه فرزند خود درس مردانگی و بزرگی را به همه آموختند.

شجاعی با بیان اینکه خانواده فرد قاتل نیز از اقشار بسیار ضعیف و آسیب پذیر جامعه هستند اظهار کرد: خانواده پهنایی حتی از سوگند خوردن قاتل مبنی بر غیر عمد بودن این حادثه در راه رضای خدا گذشتند و بار دیگر بزرگی خود را برای همه به اثبات رساندند.

فرماندار مهاباد در پایان با اشاره به چندین محکوم به قصاص در این شهرستان اظهار کرد: امیدواریم  اولیای دم با گذشت از حق قانونی و شرعی خود فرهنگ ایثار و بزرگی را مانند همیشه ترویج و اشاعه نمایند.

پایان مراسم با دلجویی خانواده قاتل، مسوولان و معتمدین از اولیای دم همراه بود.

 گزارش و عکس: صلاح عزیزیان