تاریخ: ۱۳۹۵/۸/۱۸
اقلیم کردستان به سخنان سرلشکر صفوی واکنش نشان داد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه و به نقل از خبرگزاری مهر، اقلیم کردستان عراق در بیانیه ای به سخنان سرلشکر صفوی پاسخ داد و بر روابط حسنه میان اقلیم کردستان و تهران تاکید کرد.

 

حکومت اقلیم کردستان در این بیانیه تصریح کرده است: یکی از اصول اقلیم کردستان عراق ایجاد روابط با کشورهای همسایه از جمله جمهوری اسلامی ایران و همچنین تقویت این روابط است. ما متعهد هستیم که عامل ثبات و امنیت در منطقه باشیم و در امور داخلی دیگر کشورها مداخله نکنیم. این یکی از اصول سیاست خارجی اقلیم است که همواره در روابط خود آن را مدنظر قرار می دهیم.

ما از دولت و مردم ایران به دلیل اینکه در روزهای سخت از مردم اقلیم استقبال کردند، تشکر می کنیم و این اقدام را هرگز فراموش نخواهیم کرد. همچنین از تمامی کشورها از جمله ایران که به نیروهای پیشمرگه و مردم اقلیم کردستان در جنگ علیه تروریست های داعش کمک کردند، تقدیر می کنیم ولی نیروی پیشمرگه با خون و جانفشانی خود اربیل و اقلیم کردستان را محافظت کرد و ما این را مدیون نیروهای پیشمرگه و مردمان خود هستیم. در پایان این بیانیه عنوان شده است: یک کارگروه امنیتی مشترک میان اربیل و تهران با هدف رفع اختلافات فی مابین ایجاد شده و طرفین بارها تاکید کرده اند که هرگونه مسئله امنیتی باید در این کارگروه بررسی شود.

 

 روز دوشنبه سرلشکر صفوی دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا در خصوص تحولات کردستان عراق گفته بود: از اینکه بارزانی ها اجازه می دهند در شمال عراق کنسولگری سعودی ها به ضد ایرانی سلاح بدهد، هشدار می دهیم. بارزانی باید بداند که حفظ اربیل را مدیون جمهوری اسلامی ایران هستندبارزانی باید بداند که حفظ اربیل را مدیون جمهوری اسلامی ایران هستند. کردهای عراق آریایی هستند و ریشه شان آریایی است. به ایران علاقه دارند اما بدانند اگر وارد این بازی سیاسی شوند، معلوم نیست که دیگر ایران کمکشان کند. نگران هستیم که اقلیم کردستان یک واگرایی را نسبت به دولت مرکزی عراق پیدا کند و ما آن را نمی پسندیم.